VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Co je to 4K (Ultra HD) rozlišení?

21.03.2017

Full HD (1920 x 1080) rozlišení je tu s námi již dlouho a tak je čas na další krok. 4K televize či 4K kamery stojí zlomek toho, co před lety. A co je to vlastně to 4K Ultra HD rozlišení? 

Ultra HD nebo chcete-li 4K rozlišení je takové, které disponuje nejméně 8 miliony aktivních pixelů a u rozlišení displejů či televizorů má standardizované rozlišení 3840 x 2160 pixelů. Což je přesně 4x tolik než má Full HD rozlišení (1920 x 1080). 

Jak je vidět na obrázku výše - při stejném prostoru, se do Ultra HD vejde 4x Full HD. Z toho plyne, že 4K rozlišení je mnohem ostřejší, než je tomu o Full HD.

Pokud chcete svůj televizor či monitor "krmit" Ultra HD obsahem, tak je nutné využívat pro přenos obrazu standard HDMI 2.0, který podporuje 4K video s 60 snímky za sekundu. Pochopitelně je možné si pouštět 4K obsah i přes internet (např. YouTube).

Ač někteří lidé tvrdí, že nevidí rozdíl mezi HD (1280 x 720) a Full HD rozlišením a tedy ani 4K rozlišení pro ně nebude přínosem, tak je nutné si uvědomit, že rozdíl mezi HD a Full HD je 2,25 násobek a mezi HD a Ultra HD pak 9 násobek. Vzhledem k tomu, že velké množství lidí si pořizuje čím dál větší televizory a monitory a zároveň zmenšují pozorovací vzdálenost, je krok k 4K rozlišením nutností.

Potřebujete nyní 4K televizi? Pravděpodobně ne nutně. Pokud nedisponujete s 4K obsahem, tak není nutné Vaši Full HD televizi vyhazovat. Uvažujete-li ale o nákupu nové televize či monitoru, tak byste měli zvážit nákup právě Ultra HD TV. Jen si dávejte pozor na to, aby měla USB 2.0.

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!