VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Google TV 12 přichází na zařízení Chromecast TV. Co přináší nového?

27.09.2022

Nový Chromecast HD s Google TV přichází s verzí Android 12 a tuto verzi operačního systému brzo dostane také dražší verze s 4K rozlišením. Jaké novinky přináší Google TV s Android 12?

Text: Ondřej Kaňa, Zdroj 1, Zdroj 2

Nedávno jsme psali o tom, že zařízení Chrome s Google TV dostává nový spořič s widgety. Tato novinka byla ještě součástí Google TV bez aktualizace na Android 12. Nyní se k prvním uživatelům dostává ovšem Chromecast HD s Google TV, běžící už na Google TV s verzí Android 12. Co je tedy nového?

1. Přizpůsobení snímkové frekvence obsahu

Asi nejzajímavější novinkou v Google TV 12 je podpora systému pro přepínaní frekvencí (násobky 24, 25 a 30 Hz). Tedy pokud obsah bude mít například v 30 Hz, pak aplikace, která obsah zobrazuje se dané frekvenci přizpůsobí a přehrávání by tak mělo být plynulejší. Stejně tak bude možné upravit plynulost rozhraní aplikací, a to díky podpoře až 120 Hz. Nicméně zde se nabízí otázka, jak to bude s podporou samotných aplikací pro Google TV.

2. Velikost textu

Další novinkou je změna velikost textu na obrazovce. Zde bude možné vybírat ze čtyř velikostí (malé, defaultní, velké a největší) a dle vybrané možnosti systém upraví text na obrazovce v aplikacích.

3. Blokace mikrofonu a kamery

V Google TV běžící na Android 12 se myslelo také na soukromí. Na obrazovce se bude zobrazovat ikona mikrofonu a kamery, pokud bude tento HW používán. Navíc v nastavení systému jde přístup ke kameře a mikrofonu zablokovat. Rovněž v nastavení bude nově seznam nainstalovaných aplikací, které mají přístup k mikrofonu a kameře.

4. Možnost vypnout prostorový zvuk

V současné době je u prostorového zvuku možnost Manuální (podpora uživatelem vybraných formátů zvuku) a Automaticky (podpora formátů zvuku ponechána na systému). Novinkou pak pro Google TV je možnost vypnout prostorový zvuk.

5. Rychlé připojení Wi-Fi

V nastavení se objevila nová volba pro rychlé připojení Wi-Fi. Jedná volbu připojení zařízení s Google TV k Wi-Fi na mobilním telefonu.

6. Podpora 4K pro systém

Tato funkce se netýká verze Chromecast HD s Google TV, protože u tohoto nejlevnějšího zařízení je podpora pouze Full HD rozlišení. Nicméně zařízení s Google TV, které dokážou zobrazovat 4K rozlišení, by s přechodem na Android TV měly dostat také podporu 4K rozlišení pro samotné rozhraní systému.

Jak už bylo zmíněno, tak Google TV běžící na Android 12 dostala zatím jen novinka Chromecast HD s Google TV. Dražší zařízení Chromecast s Google TV 4K zatím na aktualizaci na Android 12 neustále čeká a Google o aktualizaci zatím mlčí. Dá se ovšem očekávat, že po velmi dlouhém čekání dorazí velmi brzo. A to v době, kdy se na telefony začíná dostávat Android 13...Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!