VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Test Android Auto Coolwalk: nová verze je skvělá hlavně pro širokoúhlé displeje

11.02.2023

Android Auto prošel velkou změnou designu, která je od ledna postupně přístupná všem uživatelům. Nový design rozdělení obrazovky má smysl hlavně pro majitele širokoúhlých displejů.

Text: Ondřej Kaňa

Google se konečně rozhodl spustit novou verzi Android Auto, kterou nazývá Coolwalk, mezi veřejnost. Na různých diskusních fórech se někteří uživatelé ozývají, že nová verze nepřináší nic nového. Troufnu si říct, že jde ale o majitele aut, kteří nemají širokoúhlý displej. Protože ti, kteří mají auto se širokoúhlým displejem, nemohli dosud Android Auto využívat na celém displeji. Android Auto prostě širokoúhlé displeje nepodporoval. To se změnilo právě s novou verzí Coolwalk, která skvěle podporuje i displeje na výšku.

Co je nového?

Nové Android auto pracuje stále na stejném principu. Systém spoléhá na aplikace, které máte nainstalované ve svém mobilním telefonu a po propojení s telefonem (ať už drátově nebo bezdrátově) tyto aplikace "zrcadlí" na displej vozu (pokud je kompatibilní s Android Auto).

Po zapnutí Android Auto Coolwalk se zobrazí vámi používaná mapová aplikace (Waze, Google mapy a další) na 2/3 displeje a 1/3 displeje je vyhrazena pro audio aplikaci (Spotify, YouTube Music a další). Pokud máte displej, který je na výšku (třeba ve vozech Renault), tak se mapa zobrazí na horní straně a spodní strana je vyhrazena pro dvě aplikace (počasí, hudba...).

Pokud ovšem chcete mapu roztáhnout přes celou šířku displeje, tak to není problém. Stačí kliknout na ikonu aplikace a je to. Můžete také zvětšit aplikaci pro přehrávání hudby a mít ji na 2/3 obrazovky a ve zbytku mapu (viz galerie výše). To tedy platí pro širokoúhlé displeje. V případě, že máte malý displej, tak jde taková aplikace zvětšit jen na celou plochu nebo na 1/3 spolu s mapou. Pro jednotlivá rozvržení aplikací na displeji je také nutná jejich podpora verze AA Coolwalk.

Dle velikosti displeje (a jeho rozlišení) se pak zobrazuje ovládací lišta buď na spodní straně (displeje, které nejsou širokoúhlé a displeje na výšku) nebo na boku na straně řidiče (širokoúhlé displeje). Pokud máte možnost měnit DPI (umí to např. AAwireless), tak je možné pak i měnit pozici této lišty. Na této liště se zobrazuje stav baterie telefonu, stav signálu, čas a až čtyři ikony aplikace. Na prvních pozicích je vždy mapa, hudba, telefon a čtvrtá je naposledy spuštěná aplikace. Nechybí zde ani ikona mikrofonu, která spouští hlasové ovládaní asistenta Google.

Na ovládací liště najdete také tlačítko, které vás zavede do menu Android Auto nebo lze pomocí tohoto tlačítka měnit rozložení aplikace na displeji (zvětšení mapy atd.). Na první pohled to může vypadat složitě, ale po pár dnech používání mi to přišlo velmi logické.

V případě, že kliknete na symbol času v ovládací liště, tak se vám zobrazí všechna oznámení, které telefon přijal od začátku cesty. Po kliknutí na oznámení jej Google asistent přečte.

Změna nastala také u aplikace hudby, kdy se v aplikaci zobrazuje obrázek z alba interpreta. Aplikace hudby také dokáže zobrazit seznam doporučených alb nebo playlistů a to i když je tato aplikace zobrazena jen na 1/3 displeje. Tedy není nutné aplikaci zvětšit.

Nejvíc asi zamrzí, že v novém Android Auto na širokoúhlém displeji zmizela ikona počasí na základě polohy mobilního telefonu (displeje na výšku ji mají v samostatném widgetu). A i když asi každé auto zobrazuje teplotu v okolí auta, tak jsem si zvykl i na ikonu počasí na ovládací liště.

Stojí za to Android Auto Coolwalk?

Novou verzi Android Auto podle mě ocení hlavně majitelé aut s širokoúhlým displejem, kteří konečně můžou využít Android Auto na celou šířku. Ostatní asi tak nadšení nebudou, protože se jim po zapnutí "zmenší" prostor aplikace navigace. To se dá ale vyřešit jedním kliknutím.

Celkově je nový design Android Auto velmi povedený a je to takový krok k lepšímu využití hlavně velkých displejů.

Google také zapracoval na rychlosti a plynulosti. S novou verzí Coolwalk je celý systém Android Auto daleko rychlejší a animace při změně aplikace jsou plynulejší.

Mimochodem, aplikace Waze v době vydání článku podporuje rozdělení na více aplikací pouze v Beta verzi. Mapy Google pak fungují zcela korektně.

Jak získat Android Auto Coolwalk?

Novou verzi Android Auto spouští Google postupně mezi všechny uživatele. Vše se děje na straně serverů Google, takže pokud ještě Coolwalk nemáte, tak je nutné počkat. Určitě nepomůžou žádné zázračné rady z internetu, jako vymazání dat, instalace beta verzí a podobně. Dokud Google nepovolí nový design na straně serveru, tak novou verzi Android Auto nezískáte. Dobrou zprávou je, že v těchto dnech se Android Auto Coolwalk zavádí již masově a pokud nový design nemáte, tak jeho získání je podle mě už jen otázka dnů.Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!