VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Logitech MX Mechanical: mechanická klávesnice do kanceláře

21.01.2023

Logitech MX Mechanical je první mechanická klávesnice v řadě MX, která je určená pro kancelářské použití. Jedná se o bezdrátový nízkoprofilový model, který se prodává ve dvou velikostech. Na recenzi MX Mechanical dorazila s českým layoutem. Je opravdu tak skvělá, jak se o ní říká?

Specifikace

  • Výška: 26,1 mm včetně kláves
  • Šířka: 433,8 mm
  • Hloubka: 131,5 mm
  • Hmotnost: 828 g
  • Baterie: 1500 mAh, Li-Pol
  • Můžete zakoupit: Alza.cz

Nastal u mě čas na novou klávesnici, a i když nejsem žádný gamer, tak už roky na svou kancelářskou činnost využívám mechanickou klávesnici od Niceboy Oryx K600 (recenze). Ta má lineární červené snímače a byl jsem s touto klávesnicí opravdu spokojený. Kvůli potřebě více místa na pracovním stole jsem ale chtěl něco menšího a hlavně bezdrátového. Klávesnice Niceboy je totiž opravdu obr.

Původně jsem uvažoval o Keychron K5 SE, ale tato klávesnice nebyla k dostání vůbec nikde, a to ani na oficiálním e-shopu výrobce. Další variantou byla právě klávesnice od Logitech. MX Mechanical by měla být k dostání s tichými hnědými, lineárními červenými a klikavými modrými spínači. A i když preferuji lineární červené (ano vím, že běžně se říká, že na psaní a do kanceláře nejsou nejvhodnější), tak v česku jsem na tuto variantu nenarazil v žádném eshopu. Teda k dostání je na webu Logitech, ale cena je tam šílená! Na pracovním stole mi tak nakonec leží Logitech MX Mechanical se spínači Kailh Choc V2 Low Profile Brown. Jedná se o větší klávesnici s numerickým blokem, v prodeji je také verze mini, která je daleko kompaktnější.

Obsah prodejního balení a zpracování

Kromě samostatné klávesnice naleznete v balení nabíjecí USB-A na USB-C kabel, USB přijímač BOLT a manuály.

Kvalita zpracování klávesnice je na prvotřídní úrovni, bohužel ale klávesnice není celá z kovu. Horní deska je hliníková a spodní tělo vyrobené z plastu. Ten je ovšem velmi pevný, nic nevrže. Klávesnice jako celek vypadá opravdu bytelně. ABS klávesy mají na sobě jemný povlak, který je příjemný na prsty, ovšem materiál má tendenci, aby na něm zůstávaly otisky prstů. Znaky jsou prosvítající, tedy prochází nimi podsvícení kláves. Stabilizátory fungují velmi dobře a platí to i o velkých klávesách jako je mezerník. Nabíjecí USB-C port je bohužel na pravé straně klávesnice, uvítal bych, kdyby byl ve středu. Vedle něj se nachází jediné fyzické tlačítko (přepínač), který slouží k vypnutí a zapnutí klávesnice.

Na spodní straně klávesnice je dlouhý gumový pás, který zabraňuje tomu, aby klávesnice klouzala po povrchu pracovní desky. Dvě nožičky dokážou pak klávesnici naklonit o 8° (jedná se pouze o jednu pozici). Ani těmto nožičkám nechybí gumový pás pro větší stabilitu klávesnice na pracovní desce.

Logitech MX Mechanical má velmi dobrou ergonomii, čemuž napomáhá nízký profil a nejspíše vůbec nebudete potřebovat podložku pod zápěstí. Mimochodem sklon klávesnice bez vytažených nožiček je 3,5°.

Podsvícení

Protože se nejedná o gamingovou klávesnici, tak nečekejte žádný RGB "kolotoč". Logitech MX Mechanical má pouze bílé podsvícení, které prochází i jednotlivými znaky (jiná kapitola je český layout, ale k tomu později) . Vestavěný senzor zapíná podsvícení, když se ruka přiblíží ke klávesnici. To funguje celkem spolehlivě, jen by se klávesnice mohla rozsvěcovat o něco rychleji. Když od klávesnice odejdete, tak se kvůli šetření baterie podsvícení vypne. Jak už bylo zmíněno, podsvíceny jsou i jednotlivé znaky. Podsvícení je pak více než dostatečné a lze ho regulovat nejen automaticky, ale také manuálně pomocí kláves.

Nastavit lze několik efektů podsvícení:

Statické: všechny klávesy jsou podsvíceny

Kontrast: funkční klávesy svítí více než klávesy s písmeny

Dýchání: klávesnice se rozsvěcuje a zhasíná

Vlny: klávesy se rozsvěcují a zhasínají ve vlnách

Reakce: klávesy svítí podle toho, na kterou klávesu kliknete

Osobně používám pouze klasické statické svícení kláves, zajímavou alternativou je ovšem i efekt Kontrast.

Český layout

V Česku se tato klávesnice oficiálně neprodává s českým layoutem. Ovšem některé e-shopy exkluzivně pomocí laserování CZ/SK layout dodávají. Cena je kolem 500Kč... Já jsem využil tuto možnost a zakoupil českou verzi na CZC a musím říct, že jsem zklamaný. Jednak podsvícení na českých znacích je téměř nefunkční, což je dáno tím, že diody jsou pod klávesami na horní straně a tam už znaky jsou. Ale hlavně se mi nelíbí provedení, kdy české znaky jsou na samotném okraji kláves (třeba znak § už dokonce vypadá, jako by přesahoval mimo klávesu) a také jsou poměrně malé. Není to žádná tragédie, ale nevypadá to nejlépe. V případě, že máte pracovní desku osvětlenou a na klávesnici svítí LED světlo (klasicky lampička umístěná na monitoru), tak pak české klávesy jsou téměr neviditelné. Tedy pokud v tomto ohledu můžu radit, zvolte US layout.

Bezdrátové připojení

Klávesnice MX Mechanical od Logitech se dodává s USB přijímačem BOLT, kdy jeden tento přijímač lze použít pro více zařízení stejné značky. Připojit lze klávesnici ovšem také přes Bluetooth, a to hned ke třem zařízením. Resp. využít můžete připojení ke 3 zařízením přes Bluetooth nebo 1x přes BOLT a 2x přes Bluetooth. Přepínat mezi připojenými zařízeními můžete pomocí tlačítek, které jsou umístněné přímo na klávesnici Logitech.

Funkce

Mnoho funkcí klávesnice Logitech MX Mechanical nemá. Mimo zmíněných tlačítek pro přepínaní mezi třemi připojenými zařízeními zde najdeme ještě funkce, které fungují jako klávesové zkratky a vyhrazeny jsou pro ně F tlačítka. Ty lze aktivovat přes FN nebo je nechat aktivní neustále. Najdeme zde možnost regulace jasu monitoru, kláves, ovládání hudby a podobně. Klávesnice MX Mechanical nemá klávesu Print screen, ale právě na pozici F7 najdete umístěnou klávesu pro výstřižky. Zapomeňte ale na makra, ty k dispozici nejsou.

Klávesnice sice nemá diodu pro Caps lock, ale v případě, že jej máte aktivovaný, tak klávesa bliká. Nad numerickou částí pak najdete klávesu pro otevření aplikace kalkulačka, je zde klávesa, které vás dostane na plochu a zpět, klávesa pro vyhledání a další klávesa umožňuje uzamknutí operačního systému.

Klávesy a psaní

Mnou testovaná klávesnice Logitech MX Mechanical má snímače Kailh Choc V2 Low Profile Brown. Jde o tiché mechanické snímače s lehkým stiskem (50 gramů) a zdvihem 1,3 mm. Spínače mají v polovině stisku klávesy velmi lehký hmatový náraz, který nevyžaduje velký odpor. Pro psaní je klávesnice opravdu ideální. I když, jak už jsem psal, já preferuji červené lineární spínače. V tomto ohledu jsem ovšem spíše výjimka.

Klávesy jsou sice blízko sebe, ale neměl jsem problém s tím, že bych se během psaní dopouštěl překlepů. Pokud přecházíte z běžné klávesnice na nízkoprofilovou, tak MX Mechanical je ideální volbou, kde si nebudete muset dlouho zvykat. Snad jen při psaní pomlčky na numerické části, kterou používám nejčastěji, jsem si vždy uzamkl systém klávesou, na kterou na předešlé klávesnici nejsem zvyklý. Při psaní i bez podložky jsem díky nízkému profilu nepociťoval žádnou únavu, a to ani při několikahodinové práci s klávesnicí. 

Klávesnice s hnědými spínači je opravdu velmi tichá a až se dle poslechu nechce zdát, že jde o mechanickou klávesnici.

Pro některé může být problém, že klávesy F1 až F12 nejsou prostorově odděleny mezi sebou a ani od řádku, který se nachází pod těmito klávesami. Mně osobně ale nejvíce vadí krátký levý Shift. U US varianty layoutu je ovšem levý Shift dlouhý.

K dobré orientaci na klávesnici také pomáhá, že klávesy mají odlišnou barvu. Ať už klávesnici budete využívat ve Windows nebo na MacOS, tak není třeba měnit klávesy. Ty jsou totiž společné pro oba operační systémy.

Latence

Logitech MX Mechanical je určena pro psaní a do kanceláře. Pro tuto činnost je latence velmi slušná: Bluetooth 16 ms a s USB Bolt 14 ms. Pro hraní her už to není ideální, ale pro příležitostné hraní není nutné klávesnici měnit. Mimochodem, všimněte si velmi slušné latence s Bluetooth připojením (a horší latence pro USB přijímač).

Software

Klávesnice využívá program Logi Options+ a díky němu lze provést aktualizaci firmwaru klávesnice, nastavení klávesnice a také pomocí tohoto programu vytvoříte profily pro různé aplikace. Těch může být až 6 a nastavení se tak může lišit dle toho, jakou aplikaci máte spuštěnou. Klávesnice MX Mechanical nemá žádnou paměť, ale nastavení lze uložit do cloudu. Makra pro tuto klávesnicí k dispozici nejsou a nemůžete ani programovat všechny klávesy. Programovat lze pouze F1 až F12 klávesy, klávesy Ins, Home, Page up a Down, End a 4 klávesy nad numerickou částí. Software je pak kompatibilní s MacOS a Windows. Těmto klávesám lze přiřadit funkce z předdefinovaného výběru, popřípadě také klávesovou zkratku. A to je vše.

V programu Logi Option+ lze pak deaktivovat klávesy Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock, Insert a Windows/Start. Můžete zde také určit, jestli horní funkční řada bude mít funkci F1, F2 atd nebo rovnou po zmáčknutí tlačítka bude aktivováno tlačítko, jako by bylo ještě k tomu zmáčknuté tlačítko FN.

Výdrž

Výrobce udává výdrž u klávesnice MX Mechanical až 10 měsíců, a to v případě vypnutého podsvícení. Pokud podsvícení necháte zapnuté, tak se výdrž na jedno nabití má pohybovat kolem 15 dnů. Klávesnici používám s aktivovaným podsvícením a vypadá to, že těch 15 dnů je velmi reálná hodnota. Tuto kapitolu ovšem budu ještě aktualizovat, až klávesnice projde vícero nabíjecími cykly.

Závěr

Logitech MX Mechanical je všestranná klávesnice, kterou lze připojit až ke třem různým zařízením (Windows, Mac OS, Android, iOS, Linux, Chrome OS). A konečně se mechanické spínače dostávají nejen do klávesnic pro hráče, ale také do těch kancelářských. Díky nízkému profilu se na ní píše pohodlně a není potřeba opěrka zápěstí.

Spínače Kailh Choc V2 Low Profile Brown jsou velmi tiché (na můj vkus až moc), takže jsou rozhodně vhodné i do kanceláří, kde se nachází vícero lidí. Výdrž vypadá být dostačující a v případě, že klávesnici MX Mechanical nabíjíte, tak ji lze nadále bez problémů používat.

Osobně mě nejvíc zklamal dodatečně laserem provedený český layout, který podle mě není moc kvalitní (kvůli umístění diod je podsvícení téměř neviditelné, navíc laserové provedení u některých znaků je na velmi špatné úrovni). Toto ovšem nejde za výrobcem, ten český layout prostě k této klávesnici nedodává. Pokud vynechám toto zklamání, tak se dá říct, že Logitech MX Mechanical je velmi vydařená klávesnice. Ale pouze v případě, že narazíte na dobrou cenu.

V době psaní recenze se Logitech MX Mechanical s US layoutem dala sehnat za cenu 3200Kč, což je cena, která je odpovídající. Doporučená cena 4960Kč je pro tuto klávesnici ovšem velmi vysoká a neodpovídá tomu, co klávesnice nabízí. Za cenu pět tisíc korun najdete určitě daleko lepší klávesnice. I s cenou kolem 4000Kč bych velmi váhal, jestli tento model pořídit.

Osobně bych volil spíše klávesnici Keychron K5 SE, která sice nemá žádný software pro dodatečné nastavení, ale za cenu 104 USD nabídne vyměnitelné nízkoprofilové spínače Gateron Mechanical (případně můžete 10 dolarů ušetřit, pokud nechcete vyměnitelné spínače). Bohužel sehnat tuto klávesnici na evropském trhu je v současnosti téměř nemožné.

Logitech MX Mechanical se dá doporučit všem, kteří chtějí využít více zařízení od této firmy (například v kombinaci s myší MX Master 3S). V tomto ekosystému a s jedním programem pro nastavení je to velmi dobrá volba. Po klávesnici ovšem sáhněte v případě, že na ni bude dostatečná akční sleva.

Logitech MX Mechanical můžete zakoupit na Alza.cz a na dalších českých eshopech:

Logitech MX Mechanical Wireless Keyboard 920-010757 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Logitech MX MechanicalChytrá domácnost se stává běžnou součástí našich životů, s různými výrobci může být ale integrace složitá. Nový standard Matter slibuje zjednodušení. Jak funguje spolu s chytrou domácností od Google?

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!