VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Shotcut: skvělý program pro úpravu videa, který je zcela zdarma

06.04.2017

Existuje spousty programů pro editaci videa, které jsou zadarmo. Shotcut se řadí mezi ty opravdu nejlepší a nabízí to, co většina placených programů. Vyzkoušeli jsme ho.

Asi nejjednodušším programem pro úpravu videa je Movie Maker. Ten toho ale moc neumí a hlavně nezvládne jiné formáty videa, než je mp4. Shotcut se dá označit za poloprofesionální program na editaci videa, který ale nestojí ani korun. Jediná podmínka používání je registrace programu.

Shotcut podporuje opravdu velkou škálu formátů (avi, mov, mp4 a další) a nemusíte se tak bát, že by nezvládl zpracovat video z Vaší kamery. Umí si poradit i s 4K rozlišením či jakoukoliv snímkovou frekvencí.

Tip: video editor HitFilm umí i korekci rybího oka a má až 350 filtrů. Navíc je zdarma!

Na první pohled se zdá Shotcut nepřehledný a na ovládání programu si budete muset zvykat. Všemu ale může napomoci české prostředí a navíc na YouTube je nepřeberné množství tutoriálů k tomuto programu.

Úprava videa probíhá na časové ose, do které můžete přidávat i nahraný zvuk či hudbu. Samozřejmostí je střih videa a sloučení vícero videí v jedno. Do videa můžete přidávat také text a nechybí ani možnosti úprav, ať už je to nastavení kontrastu či jasu nebo vkládání nejrůznějších filtrů. Možné je také upravovat barevné kanály ve videu.

Pokud jste s úpravou videa spokojeni, tak můžete výsledné video renderovat do jednoho celku. To se v programu Shotcut dělá přes tlačítko "Vyvést". Zde si můžete vybrat z nepřeberného množství formátů, nastavit výsledné rozlišení videa, počtu snímků za sekundu (fps) a dokonce je možné volit i datový tok videa nebo vše nechat na automatickém nastavení.

Shotcut je skvělý nástroj pro úpravu videa zdarma. Chce to jen překonat nevlídné uživatelské prostředí a naučit se s programem pracovat. Ale protože je zcela zdarma, tak není od věci mu dát šanci. Shotcut se totiž řadí mezi nejlepší programy pro úpravu videa.

Shotcut si můžete zdarma stáhnout pro Windows, macOS a Linux zde.

Jaký program pro úpravu videa využíváte? Znáte lepší program na editaci videa, který je zdarma? Napište do diskuze:

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!