Aplikace pro správu chytré domácnosti Google Home pro systém Android postrádala widgety. To se mění s novou aktualizací. Co všechny nové widgety Google Home umí?
Vyzkoušeli jsme Matter: budoucnost chytré domácnosti
Chytrá domácnost se stává běžnou součástí našich životů, s různými výrobci může být ale integrace složitá. Nový standard Matter slibuje zjednodušení. Jak funguje spolu s chytrou domácností od Google?
Text: Ondřej Kaňa
Co je Matter?
Matter je standard komunikačního protokolu vyvinutý Connectivity Standards Alliance (CSA), dříve známým jako Zigbee Alliance a vznikl pod záštitou společností Amazon, Apple, Google a Zigbee v roce 2019.
Tento nový standard se zaměřuje na vytvoření otevřené a interoperabilní platformy pro chytrá zařízení v domácnosti. Jeho cílem je umožnit lepší spolupráci mezi zařízeními od různých výrobců, což by mělo zjednodušit život spotřebitelů a podpořit inovace na poli chytré technologie.
Matter slibuje, že zařízení kompatibilní s tímto standardem by měla snadno spolupracovat. To znamená, že nemusíte být vázáni na jednoho výrobce při výběru chytrých zařízení do vaší domácnosti. Můžete kombinovat produkty od různých značek, aniž byste se báli o problémy s kompatibilitou.
Důležitým rysem Matter je jeho otevřenost. Specifikace protokolu jsou dostupné pro vývojáře, což by mělo podporovat inovace a vývoj nových zařízení a funkcí. To by mohlo vést k rychlejšímu zavádění nových technologií do domácností.
Společnosti podporující Matter
Kromě zmíněných společností Amazon, Apple, Google, které už teď Matter podporují, se postupně přidávají i další a podpora je tak už v tuto chvíli u značek jako Samsung, LG, Signify (WiZ a Philips Hue), Tuya, Somfy a dalších. Příslib podpory Matter v roce 2023 dala také Ikea (v listopadu 2023 zatím podporu Matter nevydali).
Co jsme zkoušeli?
Zakoupena byla žárovka WiZ A67, u nás prodávaná také pod hlavičkou značky Philips. WiZ byla jedna z prvních značek, která standard Matter začala podporovat (týká se žárovek vyrobených v druhé polovině roku 2021 a novějších).
Jak to fungovalo bez Matter?
Pokud jste do teď chtěli nějaký nový produkt začlenit do své chytré domácnosti, tak bylo nutné pužít aplikaci daného výrobce. Ostatně teď mám sám v mobilním telefonu aplikace Ikea, Xiaomu, Roborock, eWekink, Tuya, Tapo... Pro novou žárovku bych musel stahovat další aplikaci - WiZ. Tyto všechny aplikace mám zastřešeny pod aplikací chytré domácnosti Google Home.
Do teď se to tedy bez již zmíněných aplikací třetích stran neobešlo. Nejdříve bylo nutné stáhnout aplikaci výrobce (Tuya, Xiaomi atd.), provést připojení produktu (třeba žárovky) do dané aplikace, pak aplikaci propojit s Google Home a přidat výrobek ještě do domácnosti v Google Home. Stejně složité to bylo i u chytré domácnosti od Amazon a Apple. Díky Matter ale začíná nová a jednodušší cesta.
Jak funguje Matter?
Pokud byste chtěli využít protokol Thread můžete využít chytrý displej Google Nest Hub 2. generace (recenze), Google Hub Max a další zařízení od Google. Stejně tak existuje podpora od produktů Amazon (Echo) a Apple (Apple TV 3. generace, Home Pod).
Zakoupená žárovka podporuje připojení přes Wi-Fi, tedy není potřeba žádná externí brána a může se rovnou připojit ke Google Home aplikaci. K tomu je zapotřebí QR kód, který v tomto konkrétním případě nebyl přímo na produktu, ale uvnitř krabice. Což může být problém, pokud krabici vyhodíte a v budoucnu budete chtít provést nové připojení.
Jednodušší už to být nemůže
Naši novou žárovku tedy jdeme rovnou přidat do aplikace Google Home a to bez předchozího připojení k aplikaci od výrobce žárovky:
- v aplikaci Google Home zvolíme přidat nové zařízení
- vybereme zařízení s podporou Matter
- naskenujeme QR kód z přidávaného zařízení
- proběhne automatické vyhledání zařízení a připojení zařízení do Google Home
- pak už jsou kroky, na které jsme zvyklí - přidání do místnosti a pojmenování
V nastavení zařízení pak vidíme, že je žárovka připojena pomocí služby Matter. Následně už je možné žárovku ovládat pomocí Google Home aplikace a pomocí Google asistenta, tak jak je to běžné u dalších produktů.
Pochopitelně podpora Matter není jen pro chytrou domácnost od Google, ale stejné připojení pomocí Matter můžete provést do chytré domácnosti od Amazon a Apple.
S rozvojem chytrých domácností je standard Matter slibným krokem k jednoduššímu použití i pro nezkušené uživatele. Přináší naději na snazší integraci a lepší spolupráci mezi chytrými zařízeními, což by mělo vytvořit příznivější prostředí pro spotřebitele i vývojáře. Navíc odpadne nutnost si kupovat bránu zvlášť pro každou značku (pokud nechcete využívat jen připojení přes Wi-Fi) a tím bude chytrá domácnost také finančně dostupnější.
Pokud si předplácíte roční premium předplatné u Eurosportu, tak nejspíše budete překvapeni. Eurosport totiž bude možné si předplatit jen přes streamovací službu Max. Cena se zvýší více než pětinásobně.
Hodinky Samsung Watch 6 či Google Pixel využívají operační systém Wear OS, díky kterému mají dostupný Google play se spoustou aplikací. Vybrali jsme podle nás nejlepší aplikace, které pro Wear OS jsou dostupné. Znáte je všechny?
Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.
Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!