VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Amazfit GTR 2: nejhezčí hodinky na trhu?

16.01.2021

V redakci jsme se shodli, že design Amazfit GTR 2 se opravdu povedl. Navíc technické specifikace uváděné výrobcem vypadají fantasticky. Jaká je realita? Amazfit GTR 2 jsme podrobili naší redakční recenzi.

Amazfit GTR 2 vypadají působivě, jak po stránce hardwaru, tak jejich softwarovými schopnostmi. Oproti první generaci přidávají reproduktor pro volání přes hodinky či hlasové ovládání. Navíc výrobce slibuje 14 dní výdrž na jedno nabití při běžném použití. Na trhu jsou pak dvě verze, sportovní a také klasická verze. Na recenzi nám dorazila první zmíněná, kterou si můžete zakoupit na Alza.cz

Technické parametry Amazfit GTR 2 Sport edition

  • Displej: 1,39" AMOLED, 454 x 454 pixelů, 326PPI, 3D Gorilla Glass
  • Vnitřní paměť: 3GB
  • Konektivita: Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS + Glonass
  • Baterie: 471 mAh, dobíjení přes magnetický konektor
  • Rozměry: 46,4 x 46,4 x 10,7 mm, Hmotnost: 31,5 g
  • Tělo: slitina hliníku + plast

Obsah balení

V designově povedeném prodejním balení najdete krom hodinek, také nabíjecí kolébku, která se k hodinkám přichytí pomocí magnetu. Uchycení je opravdu jednoduché, nevýhodou je, že nemůžete použít žádnou jinou nabíječku (a není ani podporováno bezdrátové nabíjené). Součástí hodinek je také 22 mm silikonový pásek. 

Design a zpracování

Námi testované sportovní edici hodinek Amazfit GTR 2 dominuje černá barva a jediným designovým výstřelkem je červeně lemované jedno ze dvou tlačítek na boční straně. Tělo hodinek je vyrobené z hliníku, spodní část je pak plastová. Po designové stránce jsme hodinky v redakci vyhlásili jako nejhezčí v dané cenové kategorii.

Výrobce uvádí, že hmotnost hodinek je 31,5 gramů bez řemínku. My jsme i s řemínkem naměřili 45 gramů. Samotný řemínek je pak silikonový. Pokud na něj sáhnete, tak ve vás spíše evokuje plast. Velmi levně pak vypadá přezka hodinek, která je plastová a je otázka jakou bude mít životnost. Naštěstí se pásek dá vyměnit za jakýkoliv 22 mm pásek. 

Na spodní straně najdeme snímač, který krom jiného dokáže měřit i okysličení krve. Najdeme zde i novinku u Amazfit v podobě reproduktoru a mikrofonu, ty umožňují přes hodinky uskutečňovat telefonní hovory. Přes reproduktor je pak možné také dávat hodinkám předdefinované příkazy. Dobrou zprávou je, že hodinky i nadále zůstávají vodotěsné.

Displej

Asi největší chloubou hodinek Amazfit GTR 2 je displej s 1,39" úhlopříčkou. Displej je typu AMOLED, takže má naprosto dokonalou černou a některé ciferníky na displeji hodinek vypadají opravdu famózně! Maximální jas displeje pak má hodnotu 450 nitů. Jeho čitelnost na slunci je skvělá v případě, že displej je aktivní. S always on funkcí, kdy je jas minimální nejspíše tak spokojeni nebudete. Naštěstí stačí jen otočit zápěstím a displej se rozzáří.

Po rozbalení najdete v hodinkách již několik předinstalovaných ciferníků, u některých lze dokonce upravovat, které informace budou zobrazovat. Další ciferníky lze stáhnout přes aplikaci.

Již zmíněný Always on display může zobrazit digitální nebo analogový ciferník. Popřípadě je možné si nastavit, aby kopíroval ciferník, který máte zrovna nastavený.

Ovládání

Veškeré ovládání hodinek je pochopitelně možné přes plně dotykový displej či pomocí dvou tlačítek. Horní tlačítko slouží pro spuštění menu s aplikacemi hodinek a pro návrat na domovskou obrazovku z jakéhokoliv místa menu hodinek. Spodní tlačítko je pak programovatelné a lze jím spustit jednu z přednastavených aplikací: aktivity, srdeční tep, počasí, budík, hudbu a další.

Veškeré propojení s mobilním telefonem probíhá pouze přes Bluetooth, WiFi v hodinkách pak slouží pro přenos hudby do hodinek.

Prostředí hodinek

Hodinky od Amazfit mají svůj vlastní uzavřený operační systém. Ten prochází vylepšení s každou novou generací hodinek. Pokud srovnám GTR 2 s mými hodinkami Amazfit Stratos 2, tak ten pokrok je opravdu neuvěřitelný a to hlavně po grafické stránce. Lepší plynulost prostředí u novinky jde spíše za vylepšeným hardwarem.

Veškeré ovládání jde ruku v ruce s dotykovým ovládáním displeje. Navíc je tady možnost hlasového ovládání, které je sice pouze v angličtině, ale za to funguje zcela bezvadně. Navíc jde o offline hlasové ovládání, takže není nutné mít připojen telefon. Na druhou stranu je možné použít pouze předem nadefinovaná slovní spojení. Asistent se nespouští žádným konkrétním slovem, ale otočením zápěstí. Možné je spustit aplikace či udělat konkrétní úkony.

Novinkou je možnost provádět hlasové hovory přes hodinky. Zde jde nutné hodinky s telefonem spárovat přes Bluetooth jako připojitelné zařízení (třeba jako sluchátka). Všechny hovory se pak přesměrují na hodinky. Čistota zvuku je pak v pořádku pro obě strany, občas se ovšem při prudším pohybu ruky, na které máte hodinky, stane, že se druhá strana slyší v telefonu 2x.

Díky vnitřnímu úložišti hodinek je možné pouštět také hudbu a to jak na reproduktoru hodinek (zvuk pro hudbu je ovšem nepoužitelný) nebo lze k hodinkám připojit Bluetooth sluchátka.

Dále lze zmínit funkci budíku, časovač, výškoměr, kompas či aplikaci počasí. Celkově je prostředí hodinek opravdu krásně zpracované a na AMOLED displeji opravdu vypadá luxusně

Aktivity a spánek

Amazfit GTR 2 podporuje 90 sportovních aktivit, přičemž ty venkovní využívají vestavěnou GPS hodinek. Aktivace GPS je rychlá (fixace trvá do 30 sekund) a přesnost pro neprofesionální sportovce je dostatečná (přesnost je v desítkách metrů). Pokud jde o přesnost dalších dat, tak spousty hodnot je vypočítáno jen pomocí softwaru hodinek a je tedy nutné počítat s tím, že nejde o tak přesné výpočty, jako by byl použit další připojený hardware. Pro většinu uživatelů však naměřené hodnoty budou více než dostačující. Během sportovní aktivity se kontinuálně zaznamenává tep. Hodinky umí také měřit okysličení krve, tato funkce je ale přístupná jen v manuálním měření a když je uživatel naprosto v klidu (nelze ji tedy použít při sportu).

Spánek lze monitorovat přes celý den, naměřené hodnoty se ale těžko ověřují. Zde je nutné se spoléhat na to, co hodinky naměří. K dispozici je přehled o hlubokém a lehkém spánku a také statistika o tom, jak dlouho jste byli během spánku vzhůru. Hodinky pak měří také REM fáze spánku při zapnutém spánkovém asistentu.

Aplikace hodinek

Již více než dva roky používám aplikaci Zepp (dříve pod názvem Amazfit Watch) a tak jsem si už zvykl. Pro ty, kteří aplikaci začnou používat poprvé, může vyvolat dojem, že jde o nějakou beta verzi. Zvláště překlady do češtiny, kdy něco je v angličtině, něco v ne moc kvalitní češtině. Samotná aplikace by si pak zasloužila mohutný redesign.

Na úvodní obrazovce aplikace je k dispozici celkový přehled (kroky, tepová frekvence, spánek, sportovní aktivity). U sportovních aktivit se dostanete k detailnějším informacím a u sportů s GPS také k mapě, která zaznamenala trasu. Aplikace pak umožňuje také nastavení hodinek.

Osobně doporučím obětovat 80Kč a zakoupit si aplikaci Notify for Amazfit. S touto aplikací pak můžete naplno využít potenciál hodinek - já si aplikaci zakoupil jen proto, že hodinky díky Notify umožňují náhled událostí z Google kalendáře. Test aplikace Notify for Amazfit plánujeme zveřejnit na našem webu.

Výdrž baterie

Asi největší kámen úrazu u hodinek je výdrž na jedno nabití. Ne že by byla špatná (více níže), ale nekoresponduje s tím, co uvádí výrobce. Respektive: udávaných 14 dní na jedno nabití vám hodinky určitě nevydrží při běžném používání. Vše záleží na nastavení.

Uvedu můj případ: Always on displej zapnutý od 8 do 22 hodin, aktivace displeje otočením zápěstí aktivní od 9 do 18 hodin, zapnuté kontinuální měření srdečního tepu každých 30 minut, vypnutý spánkový asistent (bez něj nezjistíte hodnoty REM, spánek se ale dál měří), vypnuté hlasové ovládání, vypnuté hovory přes hodinky a zapnuté veškeré notifikace (přes 200 oznámení za den). Cvičení každý den 30 minut bez GPS. S tímto nastavením jsem šestý den musel hodinky znovu nabít.

Například zapnutý již zmíněný spánkový asistent si během 8 hodinového spánku řekl o 5% větší spotřeby baterie než bez něj (4 versus 9% za noc). V případě, že každý den zapnete aktivitu s GPS na 30 minut, tak jste opět v celkové výdrži o jeden den méně. Tedy jen tyto dvě používané funkce zkrátí výdrž hodinek na celkové 4 dny z 6 dnů při mém nastavení.

Každopádně už ze zkušeností z hodinek Amazfit Stratos 2 (recenze), které jsem používal dlouhodobě vím, že se výdrž na jedno nabití zlepšovala s každou aktualizací a celkově aktualizace prodloužili výdrž při mém použití o dva dny. Věřím, že i v případě GTR 2 se může výdrž zlepšit alespoň o 1 den při daném použití.

Tedy v jednoduchosti: počítejte s tím, že výdrž Amazfit GTR 2 je v porovnání s konkurencí slušná, ale pokud čekáte výdrž 14 dnů, tak jen s vypnutým displejem a pár notifikacemi za den.

Rychlost nabíjení je pak celkem svižná, za 60 minut nabijete hodinky zhruba o 70% a z 1% na 100% to jde stihnout do 2 hodin (nejdéle trvá posledních 10%) a to s běžným 2A nabíjecím adaptérem.

Závěr

Amazfit GTR 2 nejsou plnohodnotnými chytrými hodinkami, ale mají k nim díky funkcím velmi blízko. Nejvíc ovšem určitě oceníte vzhled. I když je design vysoce individuální, tak se opravdu nebojím GTR 2 označit za nejhezčí hodinky na trhu. Uchvátí vás také AMOLED displej, který navíc vypadá (díky černému vzhledu hodinek), že má větší rozměr než 1,39". Displej je opravdu naprosto dech beroucí.

Větší péči by si zasloužila oficiální aplikace Zepp, ovšem pokud ji nahradíte aplikací Notify for Amazfit, tak ani v tomto ohledu si není na co stěžovat. Diskutabilní je pak výdrž hodinek. Výrobcem udávaných 14 dnů je fikce, i tak se při náročnějším použití dá dostat na 6 dnů, což je ve světě nositelných zařízení skvělá hodnota.

Pokud se vám tedy vzhled hodinek líbí a reálná výdrž pro vás není překážkou, tak rozhodně s Amazfit GTR 2 neuděláte chybu. Navíc si můžete vybrat ze sportovní a klasické verze, dle toho, která vám víc vyhovuje.

Cena Amazfit GTR 2 v českých eshopech:

Xiaomi Amazfit GTR 2 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Amazfit GTR 2

Diskuze Amazfit GTR 2

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!