VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Samsung Galaxy Watch 6: skvělé chytré hodinky s jedním neduhem

05.08.2023

Galaxy Watch6 je nová řada chytrých hodinek od Samsungu s Wear OS, která na první pohled nepřináší nic nového. Jedna změna ale proměnila hodinky výrazně už na první pohled. Jak Samsung Galaxy Watch6 uspěly v testu?

Text: Ondřej Kaňa

Samsung přišel se svou řadou hodinek Watch6 ve dvou provedeních: základní Watch6 ve 40 a 44 mm verzi a Watch6 Classic ve 43 a 47 mm verzi. Já si zakoupil Galaxy Watch6 44mm, která se od Watch6 Classic liší pouze tím, že nemá mechanickou otočnou lunetu a designem. Navíc jsem dlouholetým vlastníkem Galaxy Watch4 44mm, takže se v této recenzi nevyhnu srovnání právě s těmito hodinkami.

Specifikace Samsung Galaxy Watch6 44mm

  • Rozměry: 42,8 x 44,4 x 9 mm
  • Hmotnost: 33 g
  • Displej: Super AMOLED, 1,5", 480 x 480 Px, krycí safírové sklíčko
  • OS: Android Wear OS 4
  • Čip: Exynos W930 (5 nm), Dual-core 1.4GHz Cortex-A55
  • GPU: Mali-G68
  • Interní paměť: 16 GB
  • RAM: 2 GB
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 5.3 LE, NFC
  • Trasování: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
  • Baterie: 425 mAh
  • Nabíjení: 10W bezdrátové
  • Doporučená cena: 8290 Kč

Obsah prodejního balení

V podlouhlém prodejním balení, které známe už od Galaxy Watch4 najdeme kromě samotných hodinek ještě 20 mm pásek, který je již nasazený na hodinkách a bezdrátovou 10 W nabíječku. Pochopitelně nechybí i nějaká ta nutná dokumentace.

Pásek je silikonový, nabízí nový sytém upínání pomocí tlačítka (a stále můžete využít jakékoliv jiné 20 mm pásky) a opět je opravdu obří. Na mou ruku jsem ho měl zapnutý na posledním otvoru, a tedy jsem se vrátil k dříve dokoupenému pásku o velikosti S. A protože ho nesundám dřív, než budu hodinky prodávat, tak mi ani nevadí, že nemá nový systém upínání.

Design a zpracování

Samsung Galaxy Watch6 jsou stejně jako předchůdce vyrobeny z hliníku. U stříbrné varianty je tělo hodinek černé a vložené do stříbrného rámu. Tedy na designu se vůbec nic nezměnilo. A asi ani nebylo třeba. Vypadá to skvěle. Tedy pokud si nepotrpíte na hodinky, které svým designem už na desítky metrů křičí "já nesnáším město a žiji jako poustevník v lese". Pochopitelně zpracování hodinek je naprosto prvotřídní. Pomáhá tomu i zvýšená ochrana proti prachu a vodě (zde si jen dejte pozor na záruční podmínky Samsungu ohledně vodotěsnosti).

Na spodní straně hodinek je snímač, který měří zdravotní funkce. Novinkou je, že v noci při měření spánku nesvítí zeleně, ale používá infra záření, aby vás hodinky nebudily světelnými efekty. Nechybí zde ani senzor tělesné teploty, který dokáže během spánku měřit teplotu a také zvládne měřit teplotu vody a pevných povrchů. Jak funguje měření teploty kůže a předmětů se můžete podívat v samostatném článku.

Na těle hodinek najdeme ještě reproduktor a mikrofon. Z hodinek je možné nejen poslouchat hudbu, ale také z nich volat. Na pravé straně jsou pak dvě ovládací tlačítka.

Displej

Co si zaslouží samostatnou kapitolu je displej hodinek. Pokud srovnáte Galaxy Watch6 s předchozími řadami, tak displej je tou největší změnou. Nebo aspoň tou nejvíc viditelnou. A bez mučení se přiznám, že to byl hlavní důvod, abych si Watch6 pořídil. Displej se nejen zvětšil, ale hlavně se zmenšily rámečky a displejem se Samsung po letech dotáhl na čínskou konkurenci. Konečně.

Ve stejně velkém těle jako u modelů Watch4 a Watch5 máme nově téměř 1,5" AMOLED displej. Tím, že tělo hodinek zůstalo stejné a zvětšil se displej, tak se zmenšily rámečky. I když to z fotky tak nevypadá, tak Watch4 (na fotce vlevo) ve skutečnosti vypadají oproti Watch6 (na fotce vpravo) jako dětská hračka. Díky zvětšení displeje a zmenšením rámečků dokonce Galaxy Watch6 vypadají opticky větší.

Displej má 480 na 480 pixelů a nabízí skvělé pozorovací úhly a syté barvy. Dalším vylepšením je zvýšení jeho maximálního jasu. Teď není žádný problém s viditelností na slunci a zvýšil se také jas pro Always on displej.

Model Watch6 Classic má kolem displeje mechanickou otočnou lunetu, základní varianta si musí vystačit s digitální. Ta funguje tak, jak byste od digitální očekávali. Tedy není to něco, co budete používat neustále (pokud vůbec někdy kromě prvního dne po rozbalení hodinek), ale pokud chcete, tak ta funkce tady je. Dokonce má i nějakou haptickou odezvu.

Prostředí hodinek

Hodinky Samsung využívají operační systém Wear OS ve verzi 4, který je překryt nadstavbou One UI. Pokud přejedete prstem na levou stranu, zobrazí vám hodinky všechny notifikace, přejetím prstem vpravo se dostanete k informativním dlaždicím z vámi instalovaných aplikací, přejetím prstem po displeji dolů spustíte panel rychlého spuštění (zapnutí WiFi, režimu nerušit) a tak dále.

Pokud přejedete prstem směrem nahoru zobrazí se všechny aplikace, které máte v hodinkách nainstalované. A protože se jedná o hodinky s Wear OS od Google máte k dispozici pochopitelně Google play. Tedy není to jak u hodinek s uzavřeným systémem, kdy jste odkázáni jen na notifikace z připojeného mobilního telefonu. Do hodinek si tak můžete nainstalovat aplikace jako Whatsapp, kdy můžete odpovídat na zprávy, nechybí Google Home pro ovládání chytré domácnosti, poznámky Keep, Spotify, SmartThings . Instalace Google Asistenta nebo Peněženky Google pro placení je pak pro chytré hodinky už naprostá samozřejmost. Jak do hodinek Samsung dostat Google asistenta místo Bixby jsme si popsali v samostatném článku. NFC platby pomocí Peněženky Google fungují na jedničku, chráněny jsou PIN kódem, který je třeba zadat jen v případě, že hodinky sundáte z ruky (resp. při jejich opětovném nasazení).

Pokud nepoužíváte mobilní telefon od Samsungu, tak se dočkáte ovšem několika kompromisů. Například nejste schopni do hodinek dostat aplikaci fotoaparátu nebo nemůžete měřit EKG a krevní tlak. Jinak je možné hodinky používat s jakýmkoliv telefonem, který má systém Android.

Celý systém pak běží plynule, a i když mají hodinky větší RAM a čip s vyšším taktem, tak jsem nezaznamenal rychlejší odezvu než u Watch4.

Skvělá je pak integrace hodinek s telefonem Samsung. Synchronizace budíků, režimu nerušit nebo režimu spánku mezi hodinkami a telefonem je pak pro mě vlastně naprosto zásadní. Skvělá věc je i to, že když usnete ještě před aktivací režimu Spánku, tak hodinky automaticky deaktivují Always on režim.

Zajímavé je ovládání gesty, kdy můžete zatřepáním zápěstím třeba spustit aplikaci. Přiradit lze také funkce tlačítkům: dvojí zmáčknutí třeba spuštění Peněženky Google a podržením aktivace Google Asistenta. Možnosti nastavení těchto hodinek jsou v podstatě neomezené (tedy jsou omezeny na to, co máte v hodinkách nainstalováno).

Obrázky z prostředí hodinek najdete ve fotogalerii na konci recenze.

Zdravotní funkce a sportovní aktivity

K měřením zdravotních funkcí používá Samsung svou aplikaci Samsung Health (ale pochopitelně lze instalovat třeba Google Fit a další). Nově Samsung slibuje lepší měření spánku a nabídne vám také tipy, jak docílit lepšího spánku. Měření spánku bylo skvělé už u předešlých generací a není tomu jinak ani u nové řady. Jak přesné měření ale je? Těžko říct, většinou totiž spím, když se měří spánek. Ale vážně: minimálně dobu ulehnutí do postele a probuzení hodinky změří velmi přesně. Během spánku lze měřit tep, teplotu, okysličení krve a hodinky dokáží rozeznat jestli chrápete. Pokud ale máte partnera či partnerku, tak to zjistíte i bez hodinek.

Kromě sledování spánku hodinky nabízejí sledování srdečního tepu, měření kyslíku v krvi, analýzu složení těla (kosterní sval, hmotnost tuku, voda v těle) a měření EKG. Jako u většiny hodinek jsou i zde naměřené hodnoty spíše orientační, i když rozhodně patří k tomu lepšímu na trhu.

GPS je pak velmi přesná a pro základní údaje o běhu či chůzi stačí s přehledem. Pokud GPS využijete pro navigaci třeba v Google Maps, tak nebudete mít žádné problémy s přesností. Zapomenout ovšem musíte na podporu GPX souborů.

Je třeba si ale uvědomit, že takovéto hodinky nejsou primárně určeny pro aktivní sportovce a spíše cílí na lidi, kteří neopustí ruch města. Dokážou naměřit základní údaje, a to je vše. Ostatně i design hodinek ukazuje, že jsou Galaxy Watch6 zaměřeny na odlišné uživatele než aktivní sportovce či samotáře žijícího v lese mimo civilizaci.

Novinkou u hodinek Samsung Galaxy Watch 6 je pak měření teploty. Senzor teploty měla už řada Galaxy Watch 5, ovšem u těchto modelů tento senzor sloužil pouze pro sledování menstruačního cyklu. Nyní navíc můžete zapnout měření teploty kůže během spánku. Výsledky mě ale moc nepřesvědčily. Resp. nejsem si jistý, že naměřená hodnota 32°C je reálná. Předpokládám, že při tak nízké teplotě bych tuto recenzi asi nikdy nedopsal a spíš bych využil funkci volání z hodinek pro přivolání si první pomoci. Více informací o měření teploty pomocí hodinek Watch6 najdete v samostatném článku.

Obrázky z aplikace Samsung Health najdete ve fotogalerii na konci recenze. 

Výdrž baterie

A je to tady! Vsadím celých 50Kč na to, že toto bude nejčtenější část této recenze. Když jsem se na Facebooku zeptal, co lidi nejvíc zajímá, tak to byla v podstatě jen a pouze výdrž. Úsměvné byly dotazy, jestli hodinky vydrží 14 dnů na jedno nabití nebo jestli zvládnou alespoň 5 dnů (!) se zapnutou GPS. 

Tak předně, pět dnů se zapnutou GPS nevydrží nic, je-li teda myšleno aktivní využití GPS a nejen zapnuté tlačítko GPS. V tomto budou rekordmanem hodinky Garmin se solárním nabíjením (tuším 40 hodin, jestli se nepletu).

A pokud někdo má hodinky, které vydrží 14 dnů na jedno nabití, tak opravdu nejde o chytré hodinky s operačním systémem jako takové, ale fitness náramek s uzavřeným systémem, který dokáže sledovat sportovní aktivity a maximum jsou notifikace z mobilního telefonu.

Každopádně pokud je pro vás priorita výdrž, tak rovnou napíšu: hodinky s Wear OS nejsou pro vás. A je jedno, o jakou značku hodinek se jedná.

A ano, výdrž Samsung Galaxy Watch 6 44mm a Watch 6 Classic 47 mm je největší nevýhoda těchto hodinek.

Hodinky zvládnou lehce přes dva dny na jedno nabití (cca 50 hodin), ale má to velké ALE. Jde opravdu o velmi mírné použití: zapnutý Always on displej od 8h do 23h, měření tepu každých 10 minut, pouze 50 notifikací (a tím myslím jen notifikace a žádná další akce pomocí hodinek - tedy například odpovídání na zprávy pomocí hodinek, žádné využití Google asistenta a podobně), měření spánku bez zjišťování hodnoty kyslíku v krvi a bez měření teploty a dvě placení hodinkami. A to je vše.

Pokud začnete využívat aplikace a všechny funkce, přidáte notifikace třeba i z kamer v domácnosti či ze zpravodajských serverů, budete využívat Google Asistenta a zapnete měření sportovní aktivity na 30 minut (bez GPS), tak jste na 1,5 dnu (maximálně na cca 40 hodinách). Největší problém nastane při využití GPS. Pokud k výše napsanému totiž přidáte sportovní aktivitu se zapnutou GPS na 30 minut, tak hodinky sice jeden den zvládnou, ale bude to s odřeným levým uchem a modlením se k nebesům. Při poklesu na 15% Vás hodinky vyzvou k aktivaci úsporného režimu. Ten ostatně umožní delší využití hodinek na jedno nabití, ale z hodinek se stanou hloupé hodinky.

Sice se zvětšila kapacita baterie hodinek, ale také se zvětšil displej a jeho rozlišení. Tedy pokud jste majitelé Samsung Watch4, tak si určitě polepšíte (u mého použití z 1 dne na více než 1,5 dne), pokud jste majitelé modelu Watch 5 44mm, tak se vylepšení výdrže spíše nedočkáte (a když tak jen minimálního v rámci jednotek hodin).

Zvýšit výdrž můžete vypnutím Always on displeje. Jenže kdo by si kupoval hodinky s AMOLED displejem a pak vypnul funkci, která je jeho největší předností? I když je pravda, že se najdou i lidi, kteří jsou schopni fotit s tabletem. Vypnutí AOD zvýší výdrž na jedno nabití až o 15%. 

Pokud je tedy pro vás priorita výdrž, a nechcete jen fitness hodinky, tak se podívejte po Watch5 PRO, které jsou rekordmanem ve výdrži se systémem Wear OS. Ty zvládnou tři dny od jednoho nabití. Pokud ovšem týden běháte v lese mimo civilizaci, tak musíte hledat jinde.

Co se týče baterie už s Watch4 jsem se naučil jednu rutinu. Vždy když jdu dělat večerní hygienu (sprcha, čištění zubů atd.), tak dávám hodinky na nabíječku. Tato půl hodina nabíjení za den stačila k tomu, aby hodinky vydrželi do úplného vybití 4 dny. S Galaxy Watch 6 se dostanu na pět dnů do úplného vybití. A není to absolutně nijak omezující. Tedy alespoň pro mě.

Mimochodem, moc se nedá spolehnout na ukazatel zbývající výdrže baterie. Ten je až příliš optimistický. V momentě, kdy při 25% baterie v nastavení svítilo, že zbývá 13h výdrže, tak konečná realita byla 8 hodin a pár minut k tomu. I když je možné, že po delším čase se i tento ukazatel naučí využívání hodinek a výpočet se zlepší.

Zrychlilo se také nabíjení, tedy alespoň v porovnání s nabíječkou, která byla u Samsung Galaxy Watch4. U Watch6 se z 50% na 100% dostanete o 15 minut rychleji. Z 15% na 100% pak nabití trvá 70 minut.

Obrázky výdrže baterie najdete ve fotogalerii na konci recenze. 

Závěr

Samsung Galaxy Watch6 44 mm jsou pro mě naprosto skvělé chytré hodinky, které parádně vypadají. Čemuž napomáhá hlavně větší displej a menší rámečky. Navíc se opravdu povedly nové ciferníky. Za mě displej byl hlavní důvod, proč jsme provedl výměnu svých hodinek. Majitelé generace Watch4 jistě ocení i vyšší výdrž na jedno nabití. Pokud však vlastníte Watch5 44mm nebo dokonce Watch5 PRO, tak spíše nemáte důvod přejít na novější model. Funkce jsou v podstatě stejné (měření teploty spíše nefunguje) a jediným vyditelným vylepšením (i když za mě zásadním) je onen displej.

Vše co hodinky dělají, dělají velmi dobře. Integrace s mobilním telefonem Samsung je naprosto parádní (u mě jde o Samsung Galaxy S23 Ultra). Google se navíc pořádně opřel do svých aplikací pro Wear OS. Velmi brzo se dočkáme aplikace Gmailu a Kalendáře Google.

Největší slabinou tak těchto hodinek (a všech hodinek s Wear OS) je hodně diskutovaná výdrž na jedno nabití. Jde o daň za operační systém a v současné době nemá řešení. Tedy znovu napíši, pokud je pro vás výdrž zásadní a chcete Wear OS a s tím spojené výhody aplikací z Google play, tak můžete uvažovat o Samsung Galaxy Watch5 PRO, které zvládnou 3 dny. Popřípadě vyčkejte na Galaxy Watch7 PRO, které nejspíše dorazí příští rok.

V případě, že i 3 dny je pro vás nepřekonatelně nízká výdrž, tak se musíte poohlédnout po konkurenci, která nabízí hodinky s fitness funkcemi a notifikacemi z mobilního telefonu. Popřípadě se podívat na Garmin, které u fitness hodinek nabízejí jako jediní možnost platit hodinkami. Tedy alespoň bez toho, abyste své peníze museli uložit na pochybné čínské či ruské účty.

Za mě ještě jedna věc, která není podle mých představ. Respektive zhoršila se oproti Galaxy Watch4. To jsou vibrace, které jsou o hodně slabší než u o dva roky starší generace. Pořád to stačí, ale Galaxy Watch4 na tom byly podstatně lépe.

Pokud dosud nemáte žádné chytré hodinky, oslovil vás operační systém Wear OS a navíc ještě k tomu máte mobilní telefon Samsung, tak v podstatě neexistuje lepší řešení, než hodinky Samsung Galaxy. Platí to i pro majitele prvních hodinek Samsung Galaxy, které měly uzavřený systém Tizen. I zde platí, že přechod na opravdu chytré hodinky s Wear OS se prostě vyplatí.

Samsung Galaxy Watch6 44mm se prodávají za doporučenou cenu 8290 Kč, Samsung na hodinky nabízí cashback při odprodeji starého zařízení. Aktuální cenu hodinek můžete zjistit níže:

Samsung Galaxy Watch6 44mm SM-R940 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie hodinek Samsung Galaxy Watch 6



Chytrá domácnost se stává běžnou součástí našich životů, s různými výrobci může být ale integrace složitá. Nový standard Matter slibuje zjednodušení. Jak funguje spolu s chytrou domácností od Google?

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!