VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Android Auto pro telefony skončil, je Google Assistant Driving Mode dobrá náhrada?

22.06.2022

Aplikace Android Auto, která byla určena pro mobilní telefony byla Googlem ukončena. Pokud Vaše auto nepodporuje Android Auto, a i nadále chcete využívat rozhraní, které je vhodné do auta na svém mobilu, tak je k dispozici Google Assistant Driving Mode.

Text: Ondřej Kaňa

Aktualizace 11.10.2022: Google oznámil, že celý systém Driving Mode ukončí k 21.11.2022. I když se nejednalo o plnohodnotnou náhradu za Android Auto pro obrazovky telefonů, tak ani tak tato funkce nepřežila více než půl roku. Jedinou náhradou je teď pouze samotná aplikace Google Mapy, popřípadě aplikace, které jsou zmíněny na konci původního článku.

Původní článek 22.6.2022: Možná používáte ve svém voze Android Auto. Tedy pokud ho displej auta podporuje. V případě starších vozů se nabízela aplikace Android auto pro displeje mobilních telefonů. Tu ovšem Google ukončil a již nebude dostupná. Jako náhrada se jeví Driving Mode integrovaný v Google asistentovi. Má to ovšem několik ale.

Jak je patrné z textu výše. Driving mode není aplikace, ale je integrovaný přímo v Google asistentovi a bohužel, pokud máte telefon v češtině, tak jej dostupný nemáte. Tedy nemá-li Vaše auto podporu Android Auto a chcete na svém mobilním telefonu využít rozhraní určené pro auta, bude muset být prvním krokem změna jazyka telefonu na angličtinu nebo některý z dalších podporovaných jazyků (francouzština, němčina, španělština).

Nejjednodušším způsobem, jak Driving Mode spustit je pak hlasovým příkazem "OK Google, spusť Driving mode" (OK Google, launch Driving mode). Pomocí ikony na spodní straně Driving Mode můžete použít zkratku pro spuštění Driving mode přímo z domovské obrazovky mobilního telefonu. V nastavení Driving Mode je pak možné nastavit, aby se tento režim spustil vždy, když se připojíte k Bluetooth Vašeho auta, nebo můžete nechat Google asistenta, aby rozpoznal, že řídíte a pak se spustí Driving Mode automaticky.

Z úvodní obrazovky Driving Mode máte přístup k navigování, hudbě či zprávám a volaní. Android Auto pro telefony umožňovalo spuštění navigace nejen pomocí Google Maps, ale bylo možné využít také Waze. Bohužel Driving Mode nabízí pouze navigaci přes Google mapy. A podobné je to i s dalšími aplikacemi. Android Auto pro mobilní telefony nabízelo spustit spousty aplikací, (ostatně níže se podívejte na náš video test aplikace Android Auto pro mobily), tak s Driving Mode jste odkázáni pouze na Spotify, YT Music, Podcasts a to je vše.

Dalším omezením u Driving Mode je, že nepodporuje režim na šířku. Android Auto pro mobilní telefony šel použít i při otočení na šířku, u Driving Mode se při přetočení nestane vůbec nic.

Google Assistant Driving Mode bohužel určitě není plnohodnotnou náhradou za ukončený Android Auto pro mobilní telefony. Android Auto pro mobilní telefony byl daleko více propracovaný, nabízel více možností použití, a to včetně navigací, kdy nebyl odkázaný jen na Google mapy.

V Google Play existují některé další náhrady, které jsou určeny jako rozhraní pro mobilní telefony do auta. Osobně mi žádná z aplikací nevyhovuje a většina vypadá na dnešní dobu moc zastarale, popřípadě využívají svých mapových podkladů a nelze využít ani Waze nebo Google Mapy.

Za vyzkoušení stojí aplikace AutoZen nebo AutoMate. Ovšem obě tyto aplikace mi přijdou horší než Driving Mode od Google, nicméně není pro jejich použití nutné mít kompletně celý telefon v angličtině - což bude nejspíše jediná výhoda.

Využívali jste aplikaci Android Auto pro mobilní telefony? Co říkáte na Driving Mode od Google asistenta? Popřípadě máte nějakou jinou náhradu za ukončenou aplikaci Android Auto pro displeje mobilních telefonů? Napište nám do diskuse pod článkem.Chytrá domácnost se stává běžnou součástí našich životů, s různými výrobci může být ale integrace složitá. Nový standard Matter slibuje zjednodušení. Jak funguje spolu s chytrou domácností od Google?

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!