VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Niceboy STREAM ELITE 4K: webkamera s vysokým rozlišením za nízkou cenu

24.11.2020

Niceboy vypustil v tichosti na trh řadu webkamer STREAM. K nám na recenzi dorazil nejvyšší model STREAM ELITE 4K, u kterého, jak název napovídá, bude možné využít až 4K rozlišení. Jak tato webkamera dopadla v naší recenzi?

V současné koronavirové krizi je velká poptávka po webkamerách, k nám do redakce na recenzi dorazila novinka Niceboy STREAM ELITE, kterou můžete zakoupit na Alza.cz.

Technické parametry Niceboy STREAM ELITE 4K

  • Rozlišení videa: až 4K (3840 x 2160)
  • Objektiv: 110°, f/1,8
  • Senzor: Sony IMX317
  • Mikrofon: stereo
  • Port kamery: USB-C
  • Rozměry: 127 x 50 x 54 mm
  • Hmotnost: 102 gramů

Představení Niceboy STREAM ELITE 4K

V prodejním balení této webkamery najdeme USB-C kabel a kameru s integrovaným držákem. Tento držák je možné umístit jak na monitor, tak i na stůl. Zajímavostí je, že na držáku je stativový závit a lze tak webkameru Niceboy STREAM ELITE připevnit i na stativ.

Samotná kamera je vyrobena z plastu a vyvedena v matné šedé barvě. Na přední straně najdeme objektiv s úhlem záběru 110° a světelností f/1,8. Zadní strana pak je osazena USB-C portem pro připojení kabelu. Na kameře pak nehledejme žádné ovládací tlačítka, kamera se po připojení k USB v PC automaticky spustí. Dokonce na kameře není ani žádná LED dioda, která by indikovala zapnutí. Pro mě je to výhoda, tyto diody bývají velmi rušivé. Ze spodní strany jsou pak dva mikrofony, které nahrávají stereo zvuk.

Webkameru je možné díky kloubu otáčet o 360° kolem své osy a možný je i mírný náklon směrem nahoru a dolů. Tento náklon není nijak výrazný, ale nastavení úhlu je možné hlavně díky velké variabilitě samotného držáku.

Kvalita nahrávaného zvuku

Niceboy STREAM ELITE 4K má dva mikrofony na spodní straně kamery. Umístění mikrofonů (směřují dolů) není nejšťastnější a tato webkamera tak produkuje průměrný zvukový záznam. Rozhodně je ale na vyšší kvalitě, než na jakou narazíte u webkamera za poloviční cenu. Jak už bylo uvedeno, zvuk je nahráván ve stereo kvalitě a s datovým tokem 192 kbps. Vzorkovací frekvence zvuku je pak 48 kHz.

Kvalita videa

Pro 4K rozlišení je nutné, aby počítač či notebook, ke kterému připojíte tuto webkameru disponoval USB ve verzi 3.0. Starší verze USB totiž nepodporují přenos 4K rozlišení. Navíc je nutné, aby i program, který chcete používat pro stream podporoval takto vysoké rozlišení.

Samotné 4K video je pak za dobrých světelných podmínek velmi kvalitní, čemuž napomáhá vysoký datový tok videa (cca 72 Mbps). Za zhoršených světelných podmínek se do videa dostává digitální šum, nicméně záznam je stále použitelný i při umělém osvětlení, čemuž napomáhá dobrá světelnost.

Pokud budete používat webkameru při špatném osvětlení, tak rozhodně doporučím nastavit Full HD rozlišení. Při tomto rozlišení pak klesne datový tok sice na cca 18 Mbps, ovšem logicky s tím se sníží i šum.

Při všech rozlišeních, pak kamera dokáže nahrávat při maximálně 30 snímcích za sekundu. Nahraná videa kamerou Niceboy STREAM ELITE 4K si můžete stáhnout zde (pro srovnání nahrávání za zhoršených světelných podmínkách byla přidána i ukázka z mobilního telefonu Samsung Galaxy S20 FE 5G).

Závěr

V současné době není na trhu mnoho webkamer s 4K rozlišením. Respektive trhu s 4K webkamerami vládne Logitech, kdy cena začíná na 6000Kč. Niceboy tak vtrhl na trh, kde není konkurence a rovnou s kamerou, která stojí poloviční cenu.

Niceboy STREAM ELITE 4K za necelé 3000Kč nabízí skvělou kvalitu videa ve 4K rozlišení a to zejména při velmi dobrém osvětlení. Za zhoršených světelných podmínek se sice dostavuje šum, ale není to nic, co by bylo nepřekonatelné. Kvalita mikrofonu by sice mohla být lepší, ovšem i tak nevybočuje z kvality, na kterou narazíte v této cenové hladině. Proto můžeme rozhodně webkameru Niceboy STREAM ELITE 4K doporučit.

Produkt na recenzi zapůjčil niceboy.cz

Fotogalerie Niceboy STREAM ELITE 4K

Diskuze Niceboy STREAM ELITE 4K

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!