VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Samsung Galaxy S20 FE 5G: verze se Snapdragonem má smysl

28.10.2020

Samsung vypustil do Evropy dvě verze své novinky Galaxy S20 FE, my jsme otestovali dražší variantu 5G s čipem Qualcomm Snapdragon 865. Je tohle splněný sen fanoušků? Na to odpovíme v recenzi Samsung Galaxy S20 FE 5G.

Má to být mobil pro fanoušky. FE v názvu tohoto telefonu totiž znamená Fan Edition. Samsung Galaxy S20 FE přichází s velmi dobrou cenou a hned ve dvou verzích, které se liší použitým čipsetem. My jsme si vybrali do testu dražší variantu 5G, která je osazena čipem Qualcomm Snapdragon 865. Tento telefon můžete zakoupit na Alza.cz

Technické parametry Samsung Galaxy S20 FE 5G

  • Displej: superAMOLED 6,5", 1080 x 2400 pixelů (407ppi), poměr stran 20:9, 120Hz, HDR+
  • Čip: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm ): Octa-core (1 x 2,84GHz Kryo 585 a 3 x 2,42GHz Kryo 585 a 4 x 1,8GHz Kryo 585)
  • Grafika: Adreno 650
  • RAM: 6GB
  • Úložiště: 128GB
  • OS: Android 10 (One UI 2.5)
  • Fotoaparát: hlavní : 12 MPx, f/1,8, 26 mm, 1/1,76", 1,8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS; Teleobjektiv : 8 MPx, f/2,4, 73 mm, 1/4,5", 1,0 µm, PDAF, OIS, 3x optický zoom; Ultra širokoúhlý : 12MPx, f/2,2, 123˚, 13mm, 1/3,0", 1,12µm; LED blesk, auto-HDR, panorama, Přední: 32 MPx, f /2,2, 26 mm (širokoúhlý), 1 /2,74", 0,8 µm; HDR.
  • Video: 4K (2160p) 60fps, Gyro
  • Baterie: 4500 mAh, drátové nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W
  • Rozměry: 159,8 x 74,5 x 8,4 mm, 190 g
Samsung Galaxy S20 FE 5G G781B 6GB/128GB Dual SIM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Představení Samsung Galaxy S20 FE 5G

V prodejním balení Samsung Galaxy S20 FE 5G nenajdeme nic navíc, čeká nás tam pouze nabíječka, USB-C kabel, špendlík na otevření prostoru simkarty a to je vše. Nabíječka má navíc pouze 15W. Tedy nečekejme žádné super rychlé nabíjení.

Na přední straně telefonu je 6,5" superAMOLED displej s průstřelem na selfie kamerku. Čtečka otisků prstů je pak integrované v displeji. Jedná se o optickou čtečku, která prosvětluje bílým světlem. Její rychlost je slušná, pokud však vypnete animace, které doprovází odemknutí, tak se rychlost odemknutí zvýší na naprosto skvělé hodnoty. Nad displejem je ještě reproduktor, který neslouží jen pro hovory, ale je i hlasitý a Samsung Galaxy S20 FE 5G, tak nabízí stereo zvuk. Zvuk je pak parádní a dokonce s nádechem basů.

Rám telefonu je kovový a na pravé straně se nachází tlačítka pro ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko, kterému lze přiřadit i některé další funkce. Spodní strana je vyhrazena pro druhý reproduktor (který doplňuje ten nad displejem), USB-C port a mikrofon. Na horní straně je pak slot pro 2 nanoSIM nebo pro kombinaci nanoSIM a microSD karty.

Někde se šetřit muselo a tak Samsung přichází u modelu S20 FE s plastovými zády. Sice Samsung toto řešení nazývá Glasstic, nicméně je to prostě plast. Nevypadá to vůbec prémiově a jediným pozitivem je pak menší ulpívání otisků. I když i na tomto povrchu otisky zůstávají a na rozdíl od skla jdou pak hůře setřít. U tohoto plastu pak pozor na poškrábání, není nijak chráněn. Celá konstrukce ale vypadá velmi solidně, čemuž nejspíše napomáhá i vodotěsnost dle certifikace IP68. Takže Samsung Galaxy S20 FE zvládne i vodu. 

Pochopitelně nesmím zapomenout na trojici fotoaparátů, které o několik milimetrů vyčnívají ze zad telefonu. Vedle objektivů se je pak dioda.

6,5" AMOLED displej

Samsung opět sází na AMOLED displej, ten má 6,5" a nabízí 120Hz obnovovací frekvenci. Rozlišení se zastavilo na hodnotě 1080 x 2400 pixelů a tento displej má jemnost 407 ppi. Poměr stran je 20:9.

Sleduj naše sociální sítě a neuteče ti žádná recenze či soutěž

Instagram

Facebook

Youtube

Prvním ústupkem oproti vyšším modelům jsou širší rámečky, kdy Galaxy S20 FE 5G nepůsobí tak prémiově jako Galaxy S20+ či S20 Ultra. Displej je plochý (chybí zakřivení), což já osobně považuji za plus. A pak je nutné počítat s tím, že displej chrání ochranné sklo Gorilla Glass 3, což je verze stará 7 let! Nicméně použití Gorilla Glass 3 neznamená, že displej snadno poškrábete. Odolnost proti poškrábání je dokonce vyšší než u GG5. Méně odolné je ovšem sklo při pádu.

Displej nepatří mezi nejlepší na trhu, ale je i tak je skvělý. Nabízí vynikající maximální jas a pro Samsung typicky živé barvy. Pro mé oko bylo ideální nastavení Živé barvy a vyvážení bílé "Studené". V rozšířených možnostech je pak možné upravovat křivky zelené, červené a modré barvy. Že AMOLED displej nabízí naprosto skvělou černou, o tom není třeba ani psát.

Frekvenci displeje je možné nastavit pouze na pevno (60 nebo 120Hz), telefon tedy neumožňuje adaptivní změnu frekvence dle toho, co displej zobrazuje. Jediná výjimka jsou hry - pokud hra nepodporuje 120Hz, tak se přepne displej na 60Hz. Displej podporuje také HDR+.

Pochopitelně nechybí možnost nastavení Always on, kdy se na displeji kromě času ukazují i notifikace a například i přehrávaná hudba.

Edit 29.10.2020: zaznamenal jsem několik dotazů ohledně dotyků displeje, kdy někteří majitelé verze 5G mají problém s odezvou, respektive panel vykazuje "falešné" dotyky. S verzí FW telefonu G781BXXU1ATJ5, která byla dostupná během testování, jsem nic podobného nezaznamenal. Před samotnou aktualizací ovšem opravdu telefon falešné dotyky vykazoval.

Edit 10.11.2020: po další aktualizaci "ATK1" již pociťuji chybu dotykové vrstvy i na svém telefonu a to měla tato aktualizace přinést další vylepšení právě dotyků. Telefon vykazuje velmi špatnou odezvu při multidotyku (tedy např. při zoomování v galerii či v google mapách a podobně! Více v článku: Samsung Galaxy S20 FE 5G: problém s dotykovou vrstvou displeje?

Edit 19.1.2021: s aktualizací BUA5, která dorazila v polovině ledna, byly veškeré problémy odstraněny a dokonce se telefon jeví jako daleko plynulejší. Tedy v tuto chvíli se telefon jsou všechny problémy s dotykovou vrstvou pryč. 

Baterie, výdrž, nabíjení

Samsung Galaxy S20 FE má baterii s kapacitou 4500 mAh a zde je nutné znovu podotknout, že námi testovaná 5G verze má čip Snapdragon 865, který je více úsporný, než Exynos u levnější verze s LTE. Vliv na spotřebu má také to, jakou frekvenci u displeje nastavíte s tím, že 60Hz dokáže přidat na výdrži cca 15% času u zapnutého displeje oproti 120Hz frekvenci.

Ať už nastavíte 60Hz nebo 120Hz, tak bude Samsung Galaxy S20 FE 5G pro většinu uživatelů jednodenním telefonem, což ale není překvapením. Při běžném využití (chápej bez her) se s nastavenou 120Hz frekvencí dá dostat na 5 hodin rozsvíceného displeje s automatickým nastavením jasu displeje a tmavým režimem. V případě, že jas nastavíte na 50% a použijete černou tapetu, tak není problém se dostat na téměř 6 hodin. Při snížení frekvence na 60Hz pak až k 7 hodinám rozsvíceného displeje. To už pro některé méně náročné uživatele vystačí i na dva dny používání telefonu.

S přibalenou 15W nabíječkou se telefon dokáže nabít z 0 na 100% za 97 minut. Za 30 minut pak lze nabít baterii z 10% na 39%. Pokud si dokoupíte 25W adaptér, tak se čas nabíjení do 100% sníží na cca 70 minut.

Samsung Galaxy umožňuje také bezdrátové nabíjení a to až při 15W. Námi testovaná 10W bezdrátová nabíječka nabila telefon z 30% na 100% za 2,5 hodiny.

Nadstavba ONE UI

Samsung Galaxy S20 FE běží na operačním systému Android 10 s nástavbou One UI 2.5. Samsung už dříve oznámil, že řada S20 dostane 3 aktualizace Androidu, tedy u modelu S20 FE se dočkáme aktualizace až na Android 13. A co vše umí nástavba One UI? Možnosti jsou široké a pro mě patří toto prostředí od Samsungu k těm nejlepším (po boku s MIUI od Xiaomi či Oxygen od Oneplus).

Jak už jsem psal v části u displeje, tak One UI nabízí Always on displej, kdy lze nastavit jeho trvalé zapnutí či čas po který bude aktivní. Zde je možné zobrazit hodiny, datum, kapacitu baterie a ikony, které nahrazují notifikace.

Skvělá věc je funkce Osvětlení okraje, kdy je možné si nastavit, aby se rozsvítil okraj displeje v případě nové události a nahradil tak notifikační diodu. Nastavení této funkce je pak opravdu velkolepé a je možné nastavit i různé barvy pro různé aplikace (např. Whatsapp zeleně, SMS modře, Instagram červeně atd.).

Pochopitelně nechybí ovládání gesty, kdy je možné skrýt kontextová tlačítka a v prostředí se pohybujete pomocí gest na displeji. Parádní je funkce Panel na okraji, kdy jednoduchým vysunutím z boční strany displeje dostanete nabídku aplikací a také přístup k funkcím vyříznutí (printscreen) části displeje, se kterým je možné dále pracovat. K dispozici je i minimalizace aplikací, které se zobrazí v malém okně zobrazeném nad prostředím a dalšími aplikacemi, popř. je možnost aplikace mít jako "bublinu" (po vzoru Messengeru od Facebooku), kdy se tak dá minimalizovat aplikace zpráv, Whatsapp a podobně. Je zde také možnost zobrazení dvou aplikací nad sebou, rozdělených svisle na obrazovku.

Zapomenout nemůžu ani na Samsung Dex, tedy funkci, která zrcadlí telefon do monitoru. I když zrcadlí asi není správné slovo. Samsung Dex je prostě pokus o plnohodnotný počítačový operační systém a tento pokus se Samsungu daří velmi dobře. Samsung Dex je u S20 FE možné využít i bezdrátově u podporovaných televizorů s podporou Miracast.

Aplikace je pak možné mít v samostatném menu nebo je mít pouze na ploše. Nechybí možnost aplikace skrýt či na jednotlivých obrazovkách je přesouvat do složek.

Rychlost prostředí je pak špičková, čemuž napomáhá 120Hz displej a pochopitelně i velmi výkonný čip použitý v telefonu Galaxy S20 FE 5G (viz níže).

Výkon

Samsung Galaxy S20 FE 5G, který máme v recenzi se dodává s procesorem Snapdragon 865 a k dispozici je s 6GB pamětí RAM + 128GB úložiště (námi testovaná verze) či s 8GB RAM + 256GB úložištěm. Grafickým čipem je pak Adreno 650. Pokud Vás zajímají čísla, tak v testu Antutu dosáhla naše testovaná verze výsledku 543 tisíc bodů, což je cca o 40 tisíc bodů více, než Galaxy S20+ s čipem Exynos.

Výkon verzi 5G opravdu nechybí a to ani po delší době zátěže (hraní). Při běžném používání se vůbec nezahřívá, u náročných her se zahřejí záda (v části u objektivu), ale nejsou horká.

Kvalita fotografií

Samsung Galaxy S20 FE 5G má kromě selfie kamery na zadní straně 3 senzory. Ten hlavní má 12MPx, světelnost f/1,8, 26 mm a velikost 1/1,76". Disponuje optickou stabilizací a autofokusem. Širokoúhlý fotoaparát má stejné rozlišení (12MPx) a FOV jer 120°. Světelnost je zde f/2,2 a senzor má 1/3". Dále nechybí teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 76 mm a trojnásobným přiblížením. Rozlišení je pak u teleobjektivu 8MPx. Selfie kamera má rozlišení 32MPx a světelnost f/2,2.

Samsung ve své aplikaci fotoaparátu pak nabízí velkou škálou nastavení a možnost přepínání mezi jednotlivými režimy, ve kterých nechybí ani ten noční. V režimu PRO je pak možné fotit také do RAW (PNG). Poněkud zvláštní je volba pro HDR, kdy toto nelze zapnout nebo vypnout, ale je možné HDR nechat pouze na automatice. Tedy telefon sám rozhodne, kdy HDR zapnout a kdy ne.

Denní snímky

Kvalita fotografií je za denního světla skvělá z hlavního fotoaparátu. Zapomeňte na barevně přesycené snímky, jaké běžně telefony Samsung pořizují. Barevnost je u Samsung Galaxy S20 FE 5G reálná. Dynamický rozsah je více než dostačující. Fotografie mají vynikající ostrost a netrpí na šum.

Širokoúhlý objektiv pak nevybočuje z kvality, na jakou jsme u mobilních telefonů zvyklí. Není to žádný zázrak, ale v případě Galaxy S20 FE 5G se jedná o nadprůměrnou kvalitu. Ostrost je menší než u hlavního fotoaparátu (ostrost se logicky ztrácí nejvíce na okrajích), snížil se také dynamický rozsah, šum je pak velmi nízký.

U teleobjektivu se pak určitě pozastavíte nad tím, že výsledné fotky mají 12MPx a to i přes to, že senzor má nativních 8MPx. Samsung bohužel z 8MPx do 12MPx snímky dopočítává. Tomuto řešení moc nerozumím (nejspíše byla snaha sjednotit rozlišení ze všech fotoaparátů na 12MPx) a ocenil bych, kdyby v menu byla možnost zachovat nativní 8MPx rozlišení. Fotografie z teleobjektivu příjemně překvapily dynamickým rozsahem a také velmi nízkým šumem. Tady jsem čekal výrazně horší výsledky. Teleobjektiv se ukázal taky velmi dobrý pro focení makro fotografií.

Noční snímky

Hlavní fotoaparát velmi překvapil co do kvality focení v noci. V případě zapnutí nočního režimu se dočkáme poměrně hodně detailů (na poměry focení mobilem v noci) i za úplné tmy. Všimnout si můžete naprosto minimálního šumu. Dokonce bych se nebál u nočních fotek použít slovo žádný šum.

Širokoúhlý objektiv už v noci přináší více šumu a méně ostrosti. Pořád se ale dá mluvit o velmi slušném výsledku a to hlavně v nočním režimu. Na šíro opravdu dobrá práce.

Překvapením jsou noční fotky u teleobjektivu. Rozhodně jsem čekal více šumu a menší ostrost. Dokonce i dynamický rozsah je velmi slušný! Je ale nutné počítat s tím, že pokud mobil držíte v ruce, tak je těžké dosáhnout ostrých snímků

Celkově kvalita fotek u Samsung Galaxy S20 FE velmi příjemně překvapila a hlavně u nočních snímků hlavní fotoaparát nezaostává za dražšími sourozenci Galaxy S20+ a Ultra. V ceně mobilů do 20 tisíc si troufnu říct, že se jedná o jedny z nejlepších výsledků. Všechny noční fotografie byly foceny z ruky, tedy nebyl použitý stativ!

Selfíčka

Nejsem selfie maniak a klidně bych se u mobilů obešel bez přední kamerky, jen abych měl displej bez výřezů či průstřelů. Přední kamera, která dokáže pořídit až 32MPx snímky (marně přemýšlím, k čemu je to dobré) produkuje celkem povedené fotky za velmi dobrého světla. Čím míň však je v okolí světla, tím víc se zvyšuje šum a ztrácí dynamický rozsah. Na profilovku na Instagram to ovšem dostačuje.

Více fotografií pořízených telefonem Samsung Galaxy S20 FE 5G si můžete stáhnout zde (226MB, ZIP soubor).

Kvalita videa

Znovu musím upozornit, že námi testovaná verze telefonu Samsung Galaxy S20 FE 5G má čipset Snapdragon 865 a výsledná kvalita videa se tak liší od levnější verze LTE s čipsetem Exynos.

Maximální rozlišení videa, které telefon zvládne je 4K a to při 60 snímcích za sekundu. U videa je možné zapnout stabilizaci a při 30fps je pak možné přepínat během nahrávání mezi hlavním, širokoúhlým a teleobjektivem (u 60fps tato volba chybí). Je možné videa nahrávat do kodeku H.265 a formát videa je MP4.

Musím vyzdvihnout také kvalitu nahrávaného zvuku u videa. Zvuk datový tok 256kb/s s frekvencí 48kHz a pochopitelně je stereo.

4K 60fps video

U nejvyššího rozlišení jsem popravdě očekával vyšší datový tok videa. 72Mb/s není hodnota, která vás oslní, ale také to není nic, co by výrazným způsobem omezovalo kvalitu videa. Video má velmi dobrou ostrost i dynamický rozsah. Šum se ve videu neobjevuje vůbec. Stabilizace při natáčení z ruky by mohla být lepší, ale i zde se dá hovořit o velmi slušné kvalitě.

4K 30fps video

U 4K 30fps rozlišení je přeci jen účinnější stabilizace, ostrost videa je skvělá hlavně u hlavního fotoaparátu a dokonce i po přepnutí na teleobjektiv je ostrost videa velmi slušná. U šíra se pak ostrost snižuje a ve videu se objeví lehký šum. Datový tok je pak v tomto případě kolem 47Mb/s.

Full HD 60fps video

Trošku zklamáním je pro mě Full HD video a to hlavně, co se ostrosti týče. Datový tok je pouze kolem 28Mb/s. Stabilizace pak funguje velmi dobře, video má dostatečný dynamický rozsah a minimální šum.

Závěr

Pokud se Oneplus označuje (nebo spíše označoval) za zabijáka vlajkových lodí, tak Galaxy S20 FE 5G musím označit za zabijáka vlajkových lodí od Samsungu. Galaxy S20+ i S20 Ultra využívají procesor Exynos, který trpí na přehřívání a slabou výdrž při stejné kapacitě baterie. To u verze S20 FE 5G se Snapdragonem nenajdete. Dokonce i fotografie jsou na tom minimálně do kvality stejně, jako u vyšších modelů. Noční režim je dokonce o něco lepší než u S20+.

Jedinou vadou na kráse u Galaxy S20 FE 5G jsou plastová záda. I když ve spoustě zahraničních recenzí se říká, že rozdíl nepoznáte, tak to prostě není sklo a poznat to jde i na dotek. Navíc záda nejsou chráněná a hrozí tak poškrábání tohoto plastu. Pokud ovšem tento "nedostatek" přežijete a dokoupíte si 25W nabíjecí adaptér, tak není co telefonu vytknout.

A ještě jeden poznatek. Největším konkurentem pro Samsung Galaxy S20 FE 5G je stejný telefon ve verzi s LTE a tedy s procesorem Exynos 990. Ušetříte tímto nákupem sice zhruba 3000Kč a dostanete podobný výkon, ale také budete mít telefon, který se více přehřívá, má výrazně nižší výdrž (až o 20%), horší kvalitu fotografií a horší procesing zpracování videa (u 4K 60fps se dokonce setkáte se záseky). V tomto ohledu se příplatek 3000Kč za verzi 5G s procesorem Snapdragon (námi testovaná verze) vyplatí, kdy Samsung Galaxy S20 FE 5G těmito neduhy netrpí.

Cena Samsung Galaxy S20 FE v českých eshopech:

Samsung Galaxy S20 FE G780F 6GB/128GB Dual SIM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Cena Samsung Galaxy S20 FE 5G v českých eshopech: 

Samsung Galaxy S20 FE 5G G781B 6GB/128GB Dual SIM lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Samsung Galaxy S20 FE 5G

Diskuze Samsung Galaxy S20 FE 5G

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!