VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Sony WF-C500: prémiová true wireless sluchátka za velmi nízkou cenu?

18.11.2021

Sony do prodeje uvedla svá nová opravdu bezdrátová Bluetooth sluchátka a nasadila na ně velmi agresivně nízkou cenu. Vedlo to k nějakým kompromisům?

Recenze Sony WF-C500
Recenze Sony WF-C500

Značka Sony se dá považovat za prémiovou, i přes to se pokusila se svými sluchátky WF-C500 vstoupit do vod levných true wireless sluchátek (v době psaní recenze stála sluchátka Sony WF-C500 1690Kč), kde najdeme značky jako Niceboy. Taková cena vedla však k některým kompromisům.

Parametry Sony WF-C500

  • Konstrukce: špunty, zavřená sluchátka
  • Bluetooth: 5.0
  • Kodeky: AAC, SBC
  • Frekvenční rozsah: 20 Hz - 20 kHz
  • Měniče: 5,8 mm
  • Mikrofon: všesměrový
  • Stupeň krytí: IPx4
  • Udávaná výdrž: 10h sluchátka + 10h pouzdro
  • Nabíjení: USB-C
  • Hmotnost: 5,4 g (1 sluchátko)

Design a ovládání

Sluchátka Sony WF-C500 jsou k dostání v několika barevných variantách. Nudná černá, klasická bílá a pak dvě pestřejší barvy - zelená a oranžová. Na recenzi dorazila bílá varianta. Zpracování je špičkové, pouzdro vypadá ale na první pohled levně. Víko pouzdra je pak lehce průhledné a prosvítá jím dioda pouzdra a také diody sluchátek při nabíjení. Designový šperk to není, ale účel to plní dobře (přehled o nabití pouzdra a sluchátek).

Sluchátka mají certifikaci IPx4, tedy zvládnou pot a možná i lehký déšť. Určitě ale nejsou určena pro ponoření do vody. Pouzdro ovšem nemá ochranu proti vodě žádnou.

Ovládání je pomocí tlačítek na sluchátkách. Tlačítko je rozměrné a není dotykové. Tedy je nutné jej zmáčknout a nehrozí tak neduhy dotykového ovládání. Zdvih zmáčknutí tlačítka je nízký, takže se nemusíte bát, že při zmáčknutí tlačítka se sluchátka zasunou více do ucha.

Tlačítko na pravém sluchátku je určeno pro ovládání přehrávání a hovory - přehrávání/pauza a přijmutí hovoru jedno zmáčknutí a pro přeskakování skladeb - dvě zmáčknutí skladba vpřed a tři skladba vzad. Dlouhým podržením pak vyvoláte hlasového asistenta. Tlačítko na levém sluchátku pak ovládá hlasitost. Jedním stisknutím zvýšíte hlasitost, podržením snížíte.

Na první pohled to vypadá jako skvělé nastavení pro ovládání, na trojstisk je ale třeba si zvyknout. Ze začátku se mi to nedařilo, ale chce to najít ten správný grif. Uvítal bych, kdyby se ovládání dalo změnit v aplikaci. To ale není možné, zřejmě to není tak jednoduché, jak by si uživatel představoval.

V balení naleznete 3 velikosti špuntů. Sluchátka v uchu sedí naprosto perfektně, ani jednou jsem neměl strach, že by mi mohla vypadnout z ucha. Navíc o nich kvůli své nízké hmotnosti vůbec nevíte.

Mimochodem, sluchátka sice nemají aktivní potlačení okolního hluku, ale jejich konstrukce dělá skvělou práci a když pustíte hudbu do sluchátek, tak hudbu nevyruší ani ruch v MHD. Troufnu si říct, že v tomto ohledu jsou na tom Sony WF-C500 podobně jako nejlevnější sluchátka s ANC.

Mobilní aplikace

Aplikace Sony Headphones Connect je dostupná pro Android i iOS. Asi hlavní funkcí je ekvalizér, který obsahuje i předem připravené předvolby, a to včetně Clear Bass pro zesílení nízkých frekvencí. Nechybí informace o stavu baterie sluchátek, a dokonce i přehled o tom, jak dlouho byla sluchátka zapnutá. A to nejen v denním, ale také týdenním či měsíčním a ročním přehledu.

Pro Bluetooth připojení lze zvolit, jestli má být priorita pro kvalitu přehrávání nebo stabilitu připojení k mobilnímu telefonu. Výpadky signálu jsem ale nezaznamenal ani při nastavení priority na kvalitu.

Navíc aplikace umí také aktualizovat firmware sluchátek. Sony se o své produkty prostě umí postarat, i když jde o levná sluchátka.

Zvuk od Sony

U sluchátek Sony se většinou dočkáte vyváženého zvukového projevu. A výjimka není ani model WF-C500. Pochopitelně s přihlédnutím k ceně. Hudba zní tak, že máte pocit, že je kolem vás, basy jsou hutné, ale ne přehnané. Pokud si potrpíte na basovou složku, tak lze v aplikaci zapnout funkci Clear Bass a dát ji až na hodnotu +10. Výšky jsou mírně ostřejší, ovšem v kombinaci s celkovým nastavením, jde o pravdu skvělý zvukový přednes. Rozhodně si troufám napsat, že v ceně do 2000Kč nenajdete v současné době lepší true wireless sluchátka, zvláště při nastavení hlasitosti kolem 60%. Zapomenout ovšem musíme na AptX kodek, k dispozici je pouze AAC, popř. ještě starší SBC. 5,8 mm měniče mají frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz.

Mikrofon pak nepatří k nejlepším, ale pro hovory je plně dostačující, neměl jsem žádné problémy s tím, že by mi druhá strana nerozuměla, a to ani při horším signálu mobilního telefonu.

O propojení s mobilním telefonem či jiný zařízením se stará Bluetooth ve verzi 5.0. Problémy s vypadáváním signálu vůbec neexistují, pokud mobil máte do vzdálenosti 15 metrů. Se signálem není problém ani v rušných místech.

Výdrž

Kapitola o výdrži skrývá největší výhodu a zároveň největší nevýhodu těchto sluchátek. Samotná výdrž sluchátek na jedno nabití je až deset hodin, v reálném testu nebyl problém, aby sluchátka vydržela 9 hodin poslechu při 60% hlasitosti. Tato hodnota je skvělá. Bohužel problém je v samostatném pouzdru. To dokáže totiž sluchátka nabít jen jedenkrát. A to v době, kdy jiné značky nabízejí 30 hodin s pouzdrem není moc dobrý výsledek. Tady si musí každý určit, co od sluchátek vyžaduje. Delší výdrž na jedno nabití a nízkou kapacitu baterie pouzdra nebo vzít jiná sluchátka, které dokážou díky pouzdru přežít delší časový úsek, ale zase na jedno nabití výdrží hrát třeba jen 5 hodin. Pokud ale není problém s tím, že pouzdro budete nabíjet každý večer, tak není co řešit. Plusovým bodem je rychlost nabití sluchátek, jen deset minut v pouzdru zaručí další hodinu hraní sluchátek.

Nabíjení pouzdra je pak pomocí USB-C konektoru na zadní straně, balení obsahuje USB-C kabel.

Závěr a konkurence

Zapomeňte na aktivní potlačení okolního hluku, zapomeňte na velkou kapacitu baterie nabíjecího pouzdra, zapomeňte na bezdrátové nabíjení. Sony sluchátka muselo osekat. Vše, co ale sluchátka umí, dělají naprosto skvěle. Parádní je hudební přednes, i když asi neosloví pubertální vyznavače drum and bass. Zvukové podání WF-C500 je velmi přesvědčivé a odpovídá tomu, co byste čekali od sluchátek značky Sony (a to i ve vyšších cenových hladinách). Navíc se jedná o jedny z nejlepších sluchátek pro opravdu pohodlné nošení. A i když pouzdro dokáže nabít sluchátka jen jednou, tak výdrž na jedno nabití 10 hodin je více než dostačující. Navíc k pocitu, že nemáte obyčejná no name sluchátka, dostanete ještě aplikaci, pro dodatečná nastavení s ekvalizérem, a to vše za cenu pod 2000Kč. Opravdu chcete víc?

Aktuální cena sluchátek Sony WF-C500 v českých eshopech:

Sony WF-C500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Jaké další alternativy jsou v prodeji?

Niceboy HIVE Pods 3 PRO

Tyto sluchátka uspokojí nároky těch, kteří čekají víc od baterie v pouzdru. Samotná sluchátka výdrží až 9 hodin, ovšem s pouzdrem se dostanete na celkový čas 33 hodin. Disponují také kodekem AAC a navíc přidávají bezdrátové nabíjení pouzdra. Bohužel Niceboy nenabízí žádnou aplikaci pro nastavení zvuku a musíte se spokojit s nastavením sluchátek výrobcem.

Niceboy HIVE Pods 3 PRO lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Jabra Elite 3

Jabra u sluchátek Elite 3 nabízí dokonce kodek AptX, ovšem zapomenout musíte na AAC. Tedy je nutné si ověřit, že i váš telefon podporuje kodek AptX. V opačném případě by totiž sluchátka šla pouze přes kodek SBC. A i když na jedno nabití sluchátka vydrží maximálně 7 hodin, tak v kombinaci s nabíjením v pouzdru se dá dostat až na 21 hodin. I tato sluchátka nabízí vlastní aplikaci, bohužel bez manuálního nastavení ekvalizéru (dostupné jsou pouze předvolby).

Jabra 100-91410000-60 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Sony WF-C500Diskuze Sony WF-C500

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!