VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Xiaomi Mi 9T: pravděpodobně nový král střední třídy

14.08.2019

Skvělý displej, žádný výřez, dostatek výkonu a přijatelná cena. Na recenzi dorazil mobilní telefon Xiaomi Mi 9T, který je v mnohých ohledech lepší, než vyšší model Xiaomi Mi 9T. Jak dopadl Xiaomi Mi 9T v našem testu?

Text: Jiří Svoboda

Nikterak dlouho po představení vlajkové lodi Xiaomi Mi 9 (recenze) a její odlehčené verze Mi 9 SE se společnost Xiaomi rozhodla pro rozšíření deváté řady Mi, a to přidáním hned dvou modelů - Mi 9T a Mi 9T Pro. Zatímco na silnější variantu Mi 9T Pro si budeme muset ještě chvíli počkat (očekáván v září 2019), model Mi 9T je již dostupný u většiny českých prodejců a my se na něj zblízka podíváme v této recenzi. Srovnání cen můžete nelézt zde:

Xiaomi Mi 9T 6GB/64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Design

Jestli se něco společnosti Xiaomi v posledních letech opravdu daří, je to právě designová stránka telefonů. Čelní strana se může pyšnit téměř bezrámečkovým Super AMOLED displejem o velikosti 6,39". Notch nebo "průstřel" pro čelní kameru byste tu hledali marně, Xiaomi u tohoto modelu zvolilo výsuvný mechanismus. Pokud byste se báli rychlého opotřebení, Xiaomi garantuje výdrž až 300 000 vysunutí, což by mělo stačit i těm největším milovníkům selfie. Celkově tak přední strana působí velmi čistě. Navíc jsou rámečky menší, než u vyššího modelu Mi9! 

Na zadní straně pak nalezneme trojici fotoaparátů, které si rozebereme trochu důkladněji v další části. Čtečku otisku prstů zde nenajdete, je schovaná pod displejem. Její rychlost je vcelku obstojná, občas ale mívá se záznamem prstu problémy a je potřeba chvíli počkat. Pro co nejrychlejší odemknutí tak doporučujeme naskenovat jeden prst víckrát. Telefon je pak dostupný ve třech barevných variantách - červené, modré a černé (karbonový vzor). Jediný neduh, který bych snad mohl u designové stránky vytknout, je barva výsuvné části u modré verze. Výrobce totiž lehce netrefil odstín modrého odlesku a přechod mezi rámem a výsuvnou kamerkou je tak mnohem znatelnější, než by bylo třeba.

Fotoaparáty

Xiaomi Mi 9T se snaží kvalitou přiblížit co nejvíce vlajkové lodi a na zadní straně telefonu tak nalezneme hned trojici fotoaparátů. Hlavní fotoaparát využívá 1/2" 48MP senzor s f/1.75 26 mm čočkou, který vytváří 12MP fotky. Stejný senzor nalezneme právě i ve zmiňovaném Mi 9. Nad ním je pak 8MP senzor s f/2.4 52 mm čočkou pro dvojnásobný optický zoom. Poslední kamera nabídne 13MP senzor s f/2.4 15 mm čočkou pro pořízení ultra-wide záběrů. Samotná aplikace se příliš nezměnila, na výběr máte z několika režimů včetně 48MP.

Fotografie z hlavního fotoaparátů mají velmi dobré detaily a vyvážený kontrast. Na druhou stranu samostatný 48MP již tak podařené fotografie nemá. Fotografie jsou sice ukládány v plném rozlišení, detaily ale v žádné speciální kvalitě nenajdete. Co ale občas naleznete jsou rozmazané části či malé artefakty. Osobně bych raději preferoval fotit defaultním 12MP režimem. Co se týká 8MP kamery s dvojnásobný přiblížením, musíme uznat, že není vůbec špatná. Nedosahuje sice kvality hlavního fotoaparátu, svoji práci ale odvede dobře. Posledním z trojice fotoaparátů je 13MP senzor s ultra-širokým záběrem. Tady bychom chtěli vytknout nepříliš odladěný software. Aplikace nezvládá moc dobře rychlejší posun telefonu a přenos obrazu je tak opožděný a trhaný. Na výsledné fotografie to však žádný vliv nemá a jedná se spíše o detail než o nějaký vážný problém.

V oblasti videa nabídne Xiaomi Mi 9T o něco menší možnosti nastavení rozlišení, než u vlajkové lodi Mi 9. Na výběr máte možnosti rozlišení 4K@30fps, 1080@30fps a 1080@60fps. Pokud si myslíte, že využijete například 8MP senzor na optické dvojnásobné přiblížení, jste na omylu. Foťáky mezi sebou nespolupracují a budete si muset vystačit s digitálním přiblížením. Bit rate videa je 40-43Mbps u 4K rozlišení, kolem 10Mbps už 1080p při 30fp a 20Mbps u 1080p při 60fps. Co se týká kvality 4K videa a 1080@30fps, můžeme říci, že jsme byli velmi spokojeni. Stejně jako u fotografií je video ostré, šum je nízký a kontrast je velmi vyvážený. Pouze u 1080@60fps jsme byli vcelku zklamaní, kvalita videa byla podstatně horší. Nehledě na to, že u 60 snímkového záznamu se nedočkáte podpory elektronické stabilizace, ta je dostupná pouze pro 30 snímková videa. Navíc u záběrů se zapnutou stabilizací se dočkáme zasekávání videa. V tomto případě věřím, že se jedná pouze o špatně odladěný software a s některou s dalších aktualizací dojde k nápravě.

V neposlední řadě pak musíme zmínit a čelní výsuvnou kamerku, která má 20MP senzor. Kvalita fotografií je velmi dobrá a celý mechanismus funguje svižně. Kamera nabídne i několik vychytávek, jako například rozostřené pozadí, avšak za cenu trochu snížené ostrosti. Příjemným detailem je i možnost nastavení zvuku při vyjetí a zajetí kamery, kde máte na výběr mezi šesti nainstalovanými zvukovými efekty.

Ukázková videa a fotky pořízené pomocí Xiaomi Mi 9t si můžete v plné velikosti stáhnout zde.

Software a výkon

V útrobách Mi 9T se nachází nejvýkonnější procesor pro vyšší střední třídu - Snapdragon 730. Jedná se o osmijádrové CPU s dvěma jádry taktovanými na 2.2GHz a zbylými šesti na pracující na frekvenci 1.8GHz, o nedostatek výkonu se určitě bát nemusíte. Tomuto procesoru pak sekunduje 6Gb RAM a grafický čip Adreno 618. Nesmíme opomenout ani baterii, která oproti Mi 9 narostla o 700 mAh na celkových 4000 mAh. Ve spolupráci s již zmiňovaným procesorem se dostane i na 2 dny používání na jedno nabití (testováno se zapnutými datovými přenosy a Bluetooth). Nechybí ani Quick Charge s podporou 18W nabíjení, na 100% baterie se podle výrobce dostanete za 100 minut. Jediná věc, která vám zde oproti Mi 9 může chybět, je bezdrátové nabíjení.

V oblasti konektivity pak telefon nabídne Bluetooth ve verzi 5.0, nechybí ani technologie NFC, díky které budete moci využívat například bezkontaktního placení. To v případě využití aplikace Google Pay funguje kupodivu velmi rychle. Pro nabíjení a přenos dat disponuje telefon USB-C konektorem a nesmíme opomenout ani audio vstup 3,5 mm.

Verdikt

Jak je již z recenze patrné, "téčku" není mnoho co vytknout. Za 9500 Kč dostane telefon, který má jen velmi málo konkurentů. Krásný bezrámečkový AMOLED displej, výkonný procesor, vysoko kapacitní baterie a spoustu dalších vychytávek dělá z tohoto telefonu výborného společníka. Skoro si až říkáme, zda má vůbec ještě nějaký význam koupě vlajkové lodi Mi 9, protože ve spoustě ohledů je prostě Mi 9T lepší.

Samozřejmě, že telefon trpí i několika zmiňovanými neduhy, ať už absencí bezdrátového nabíjení a optické stabilizace, či chybějící podporou paměťových karet. Ve výsledku jsou to ale všechno věci, které zařízení v této cenové kategorii lze určitě odpustit.  

Xiaomi Mi 9T 6GB/64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Xiaomi Mi 9T 6GB/128GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Fotogalerie Xiaomi Mi 9T

Diskuze Xiaomi Mi 9T

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!