VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Dell U2417H UltraSharp: monitor s tenkými rámečky a kalibrovanými barvami (recenze)

05.05.2017

Dell UltraSharp je jedna z nejoblíbenějších řad monitorů a model U2417H chce na tuto tradici navázat. Má plně nastavitelný stojan, 4 USB hub porty, výstup pro připojení více monitorů a hlavně kalibrované barvy již z továrny. Jak uspěl tento monitor v našem testu?

Dell nabízí tyto monitory ve třech specifikacích: U2417HA, U24HJ a námi testovaný U2417H. Tyto varianty se liší hlavně funkcemi a také použitým panelem. V případě Dell U2417H byl použit panel od společnosti Samsung, ale o tom až později.

Dell U2417H lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Monitor Dell U2417H UltraSharp můžete zakoupit na Alza.cz.

Specifikace a funkce

 • Úhlopříčka: 23,8" (60,47 cm)
 • Rozlišení: 1920 x 1080
 • Poměr stran: 16:9
 • Odezva: 8 ms (běžné), 6 ms (režim Fast)
 • Statický kontrastní poměr: 1000:1
 • Dynamický kontrastní poměr: 2000000:1
 • Jas: 250 cd/m2
 • Panel: Samsung PLS
 • Podsvícení: W-LED
 • Barevná hloubka: 16,7 milionů barev
 • Obnovovací frekvence: 60 Hz
 • Barevný Gamut: 99% sRGB
 • Rozhraní: 2 x DisplayPort, 1x mini DP, 1x HDMI s podporou MHL
 • Další připojení: 4x USB 3.0, 1x audio výstup
 • Nastavení držáku: sklon, výška, otočení
 • Rozměry: 53,76 x 48,53 x 18,8 cm
 • Hmotnost panelu: 3,18 kg
 • Speciální funkce: kalibrace displeje z továrny (+ report o kalibraci), funkce potlačení modrého světla a blikání

Dell U2417H nabízí velké množství připojení a to v čele DispleyPort a HDMI. K dispozici je také 2x USB na levé straně displeje a 2x USB na spodní straně. Jeden USB nabízí také možnost nabíjení připojeného zařízení. K monitoru tak můžete připojit například klávesnici nebo USB disk.

Ostatně podívejte na náš videopohled, ve kterém uvidíte vše podstatné:

Design

Monitor Dell U2417H má miniaturní rámeček a celkově nabízí velmi minimalistický design, který ze přední strany narušuje jen logo Dell. Samotný rámeček modelu U2417H UltraSharp má kolem 1mm, musíte ale počítat s tím, že k displeji chybí ještě necelých 5 mm, které jsou vyplněný černě. Spodní okraj je celkově širší a celkově naměříme necelých 9 mm.

Na spodní straně najdeme také 4 tlačítka, které slouží pro procházení v menu a zapnutí monitoru. Samotné menu si projdeme v samostatné kapitole. Zde jen zmíním, že zapínací tlačítko má bílou diodu, která směřuje dolů od monitoru a neruší tak nijak svým světlem při používání monitoru.

V nejtenčím místě má displej tloušťku pouhých 22 mm a polohovatelný stojan nabízí změnu sklonu (5° dopředu, 21 ° dozadu), nastavení výšky (130 mm), otočení (45 ° vlevo a 45 ° vpravo) a otočný čep (90 ° otočení do výšku).

Zadní strana je vyvedena v kombinaci stříbrné a šedé barvy, stojan umožňuje organizaci kabelů a to díky kruhovému výřezu. Pokud si chcete umístit displej do alternativního držáku, tak máte k dispozici 100 x 100 mm VESA uchycení.

Menu

Do menu se dostanete stiskem jednoho z tlačítek na spodní straně monitoru (mimo vypínacího). Můžete se tak dostat k rychlé nabídce nastavení módů, kde nejvíce budou asi využívané Game pro snížení doby odezvy, Paper pro potlačení škodlivého modrého světla, sRGB s kalibrovanými barvami přímo z továrny a Custom Color, kde si můžete nastavit barevné hodnoty podle sebe.

Hlavní menu je rozděleno do osmi kategorií a vy můžete nastavovat jas, kontrast, ostrost či provádět personalizaci displeje. Možnosti nastavení jsou u Dell U2417H opravdu obrovské.

Panel a jeho kvalita

Dell U2417H sází na panel Samsung LTM238HL04 PLS, který produkuje 16,7 milionů barev. To je docíleno 6 bitovou hloubkou barev. PLS panel je v podstatě IPS, jen kvůli patentovým právům jinak pojmenovaný.

Na samotném panelu je antireflexní vrstva, která velmi dobře odráží nechtěné odlesky a navíc nikterak nezhoršuje samotnou zobrazovací kvalitu panelu. Podsvícení pomocí W-LED snižuje spotřebu energie a také má lepší vliv na životní prostředí.

Spolu s tímto displejem dostanete v krabici i záznam o kalibraci panelu přímo v továrně (kalibrace se provádí pro každý kus zvlášť) a takto kalibrovaný obraz je k dispozici v režimu sRGB. Toto nastavení zaručuje 99% pokrytí prostoru sRGB při hodnotě deltaE < 2. Svítivost se v tomto režimu pohybovala na hodnotě 169 cd/m2 a gamma má ideální hodnotu 2,2. Barevně je pak v tomto režimu monitor Dell U2417H opravdu parádní. Nastavení teploty bílé se zastavilo na hodnotě 6508K (ideál je 6500) a tedy v tomto případě se jedná také o naprosto parádní hodnotu. Režim sRGB je opravdu ideální pro všechny, kteří chtějí přesné podání barev a nemají možnost si provést kalibraci sami.

Pozorovací úhly odpovídají IPS panelů, tedy dochází k tmavnutí obrazu při pohledu z úhlu, ale není to nic tragického. Vyzkoušeli jsme i uniformitu podsvícení panelu. Ač se můžou v tomto ohledu jednotlivé displeje lišit, tak ten náš si vedl velmi dobře. Snímek byl focen s časem závěrky 1/8 sekundy a nejdříve byl vyfocen černý obrázek a foté šedý:

Zhodnotit kvalitu displeje Dell U2417H musím tedy jako velmi dobrou a to včetně podání černé barvy, celkového barevného podání a to i odstínů šedé, ostrosti i uniformity displeje.

Závěr

Monitor Dell U2417H UltraSharp s Full HD rozlišením rozhodně pozitivně překvapil. Nejen že nabízí velmi povedený design v čele s tenkým rámečkem, tak musí zaujmout i jeho možnosti konektivity. Nenabízí tak jemný obraz jako displeje s vyšším rozlišením, ale ostrost je na poměry Full HD rozlišení opravdu prvotřídní. Navíc na úhlopříčku 23,8" je nesmysl dávat vyšší rozlišení.

Pokud jde o reprodukci barev, tak není absolutně co vytýkat, tedy budete-li využívat režim s kalibrovanými barvami. Vnímání rozmazaní obrazu je typické pro 60Hz monitory a pokud jste do teď tuto obnovovací frekvenci měli, tak nic pozorovat nebudete.

Nejvyšší síla tohoto monitoru je tak v již několikrát zmíněné kalibraci barev v prostoru sRGB a pokud trpíte bolestmi očí při delším sledování monitoru, tak pomůže potlačení modrého světla v režimu Paper. V neposlední řadě je velmi dobrá možnost nastavení polohy stojanu, jenž usnadní práci s monitorem.

Hráči počítačových her si s tímto monitorem nejspíše moc srandy neužijí, ale na kancelářskou činnost, sledování filmů a pro úpravu fotografií a filmů (spíše pro amatéry vzhledem k rozlišení) je Dell U2417H naprosto parádní.

Dell U2417H lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Dell U2417H UltraSharp koupíte na Alza.cz

Líbilo se:

Vynikající podání barev a šedé

Nastavitelný stojan

USB hub

Ostrost obrazu

Nelíbilo se:

Rozlišení by mohlo být alespoň 2560 x 1440

Cena na Full HD monitor

Co říkáte na monitor Dell U2417H? Jaký displej používáte Vy? A je pro Vás důležitější rozlišení, kalibrované barvy, možnosti připojení nebo polohovatelnost stojanu? Napište do diskuze:

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!