VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Google Mapy vám najdou nejúspornější trasu dle typu motoru automobilu

07.09.2022

Ať už máte auto se spalovacím motorem nebo hybridním či elektrickým, tak Google ve svých mapách vyhledá trasu, která je pro váš konkrétní typ motoru nejúspornější a tím také nejekologičtější.

Text: Ondřej Kaňa, Zdroj: Google

Google tuto funkci pro své mapy spustil už minulý rok, ovšem dostupná byla jen pro USA a Kanadu. V srpnu tohoto roku následovalo Německo a postupně se připojí dalších 40 zemí.

Aplikace Google Mapy u tras začne zobrazovat odhady spotřeby paliva a nativně tato funkce bude zapnutá. Pokud ji uživatel vypne, bude Google navrhovat trasu dle nejrychlejší.

Pro získání co nejpřesnějších odhadů využil Google informací od Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie (NREL) Ministerstva energetiky USA a údaje z Evropské agentury pro životní prostředí.

Výpočet pro co nejlepší trasu a tím i nejmenší emisí CO2 je určen dle těchto faktorů:

  • průměrná spotřeba paliva u vozidla v dané oblasti
  • strmé kopce na trase
  • místa, kde je potřeba zastavit a znovu se rozjet
  • typy silnic (místní nebo dálnice)

Nově navíc ještě bude do aplikace Google maps přidána funkce (sekce Možnosti trasy - Typ motoru), ve které si uživatel nastaví jaký typ motoru jeho auto má: naftový, benzinový, elektrický atd., což by mělo znamenat vyhledání ještě úspornější trasy (pro elektrické auta by tak mapy mohli navrhovat vyhnout se dálnicím a podobně).

Kdy se objeví funkce ekologické trasy (a zdali vůbec) v České republice není jisté, již teď v nápovědě Google najdete způsob, jak ekologickou trasu zapnout. Vyzkoušet můžete také nový widget Google Map s názvem Provoz v okolí, který již v Česku dostupný je.Chytrá domácnost se stává běžnou součástí našich životů, s různými výrobci může být ale integrace složitá. Nový standard Matter slibuje zjednodušení. Jak funguje spolu s chytrou domácností od Google?

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!