VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Google Nest Doorbell Battery: má smysl v Česku bez předplatného?

29.10.2022

Bezdrátový zvonek Google Nest Doorbell krásně vypadá a pokud máte chytrou domácnost od Google, tak do ní skvěle zapadne. Má však tento chytrý zvonek smysl i v Česku, kde není dostupné předplatné Nest Aware?

Bezdrátový Google Nest Doorbell je první zvonek od Google, který funguje na baterie. V Česku už je také v dostání u některých prodejců, ovšem oficiálně se zde zařízení od Google neprodávají. To znamená i omezení v podobě absence předplatného. Google Nest Doorbell Baterry se prodává v několika barevných variantách. Já na recenzi zvolil bílou verzi.

Parametry Google Nest Doorbell Baterry

  • Kamera: 1/3" senzor s 1,3 MPx rozlišením (6x digitální zoom, poměr stran 3:4)
  • Úhel záběru: 145°
  • Rozlišení: 960 x 1280 při max. 30fps, HDR, kodek H.264
  • Noční vidění: do 10 metrů (4x 850 nm infračervené LED diody)
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz a 5 GHz), podporováno šifrování WEP, WPA, WPA2, WPA3, Bluetooth Low Energy (BLE)
  • Baterie: 6000 mAh /3,65V)
  • Provozní teplota: -20 až +40°C
  • Rozměry: 46 x 24,1 x 160 mm
  • Hmotnost: 206 g

Design a obsah prodejního balení

I když je design velmi subjektivní záležitost, dovolím si tvrdit, že Google Nest Doorbell je nejhezčí zvonek, který je na trhu. Design je minimalistický, a dokonce i v bílé barvě vypadá zvonek velmi exkluzivně. Tělo je podlouhlé, na horní části se nachází v černém kruhu senzor a dioda a ve spodní části je tlačítko pro zvonění, které je ohraničeno diodou. Nechybí ani mikrofon a reproduktor, díky kterým lze komunikovat s návštěvníky, aniž by se otevřeli dveře. Celé tělo je vyrobeno z plastu, nicméně zpracování je prvotřídní.

V prodejním balení naleznete kromě samotného zvonku také desku, která se montuje na zeď, klín, který dokáže změnit natočení zvonku o 20° (tak aby zabíral část před dveřmi, kterou potřebujete) a montážní materiál. Nechybí ani možnost drátového připojení zvonku. Od základny se zvonek odpojuje pomocí plochého klíče.

Aplikace Google Home a funkce

Starší kamery a zvonky Google využívají aplikaci Nest, nové modely pak už jdou používat pouze s aplikací Google Home, která je základnou chytré domácnosti od Google. Přidání zvonku do domácnosti je velmi rychlé a díky jednotlivým krokům, kterými vás aplikace provede i velmi intuitivní. V případě, že chcete mít jistotu, že se celý proces přidání zvonku do Google Home provede bez problémů, tak doporučím nastavit telefon do angličtiny. Pro další používání zvonku už angličtina není nutné.

Google využívá pro své kamery a zvonky předplatné Nest Aware, to ovšem není v Česku oficiálně dostupné. Lze to sice obejít, ovšem v takovém případě se připravíte o rutiny, které běží na základě vaší polohy. Ovšem kamery, a i testovaný zvonek Nest Doorbell Battery lze využívat i bez předplatného. A i v tomto případě dokáže Google nabídnout hodně.

V aplikaci Google Home si můžete nastavit Zóny aktivity, díky kterým budete upozorňováni pouze na pohyb v dané oblasti. To se hodí, pokud zvonek směřuje do rušné ulice a nechcete, aby se vybil během pár dnů. Nastavit si bez předplatného můžete ovšem taky to, na co budete upozorňováni: lidé, balíčky, aut a zvířata. A musím říct, že toto má Google naprosto fantasticky odladěné a funguje to na 100%.

Pokud máte k dispozici chytré displeje a reproduktory Google Nest, tak si můžete nastavit, aby po zazvonění na zvonek se ozvalo vyzvánění a upozornění i na těchto zařízeních. Po zazvonění na zvonek Google Nest Doorbell se automaticky na Google Nest Hub (recenze) zobrazí náhled z kamery. Lze nastavit i kvalitu videa a jeho maximální délku při nahrávání (od 10 sekund až po 3 minuty).

Aplikace pak nabízí na domovské obrazovce přehled o zbývající výdrži zvonku (procenta a měsíce) a je možné vstoupit do živého videa. Nechybí ani náhled na historii všech zaznamenaných videí.

Naprosto parádní je rychlost, se kterou jste upozorňování na události. Pokud někdo zazvoní na zvonek, tak aplikace na mobilním telefonu zobrazí upozornění v rámci dvou sekund. V případě zaznamenání pohybu jste upozornění v mobilním telefonu do 5 sekund.

Skvělou zprávou je, že živý stream ze zvonku (a dalších kamer) už není nutné sledovat jen z aplikace v mobilním telefonu, ale Google spustil také svou webovou verzi aplikace Google Home a ta už je dostupná také v Česku.

A jaké je tedy omezení v případě, že nemáte předplatné Google? Zvonek Nest Doorbell nemá žádnou vnitřní paměť a ani nevyužívá paměťové karty. Vše se nahrává pouze do cloudu od Google. V případě, že nemáte předplatné, tak jsou k dispozici 3 h záznamu zdarma. Jak moc to vadí? Tady asi nechám odpověď na každém z vás. Osobně mám mobilní telefon nastaven díky rutině tak, že i když je v tichém režimu či v režimu nerušit, tak aplikace Google Home má výjimku a v případě zaznamenání pohybu přehraje mobil zvuk upozornění.

Kvalita videa Google Nest Doorbell Battery

Na první pohled je největší slabinou bezdrátového chytrého zvonku Google Nest Doorbell jeho maximální rozlišení. HD video s 960 x 1280 pixelů je na dnešní dobu opravdu málo. Navíc videa jsou nahrávána s poměrně malým datovým tokem kolem 1700 kb/s.

Každopádně na rozlišení videa a jeho datový tok jsou výsledné záznamy velmi dobré. Navíc to celé zachraňuje celkem vydařené HDR. A tato kombinace je dostatečná na to, abyste rozeznali člověka, který se blíží k vašim dveřím. Noční režim taky není špatný, a i za naprosté tmy funguje velmi dobře. Živý stream ze zvonku pak můžete pouštět na chytrých displejích Google Nest Hub či na televizorech s Android a Google TV.

Skvělý je poměr stran 3:4 a pro domovní zvonek je to naprosto parádní volba. I když přicházíte o pohled po stranách, tak máte k dispozici celou výšku od podlahy až po hlavu i nejvyšších osob stojících těsně u zvonku.

Výdrž baterie Google Nest Doorbell Battery

Protože se jedná o zvonek, který většina uživatelů bude používat bezdrátově, tak výdrž na jedno nabití je velmi důležitý parametr. Ovšem odpověď na to, jak dlouho vydrží na jedno nabití je velmi obtížná. Jak je zřejmé, vše záleží na tom, jak často se zvonek probudí (tedy kolik událostí zaznamená).

Google říká, že výdrž je 6 měsíců při maximálně 4 událostí za den a při 30 událostí za den se výdrž sníží na 1 měsíc. Já mám štěstí, že před mým bytem není tak velký pohyb a při v průměru dvou zaznamenaných událostí za den a při maximální délce videa 30 sekund to vypadá, že zvonek Google Nest Doorbell Baterry dokáže vydržet neuvěřitelných 10 měsíců.

Google Nest Doorbell Battery lze připojit i trvalému napájení, ovšem v tomto případě bude lepší si rovnou zakoupit novinku drátového zvonku Nest Doorbell.

Editace 5.2.2023: po více než 5 měsících soužití se zvonkem (přesněji po 166 dnech) mi klesl stav baterie na 30% a Google Nest Doorbell ukazuje výdrž ještě další 3 měsíce. Tedy v mém případě výdrž na jedno nabití je zrhuba 237 dnů. Pochopitelně vše závisí už na zmíněné vytíženosti (počtu událostí a délce záznamu) a také na venkovní teplotě. Mimochodem, plné nabití z 30% na 100% trvalo 3 hodiny a 45 minut. Při nabíjení se čas do úplného nabití ukazuje v aplikaci Google Home, odhad byl velmi přesný.

Závěr

Pro koho vlastně bezdrátový Google Nest Doorbell je? Pokud hledáte pro svou chytrou domácnost zvonek a nemáte možnost drátového připojení nebo prostě jen nechcete drátový zvonek, tak je zvonek od Google skvělou volbou. Pamatujte však na to, že Google Nest Doorbell funguje pouze s ekosystémem Google Nest (reproduktory, displeje). A právě v propojení s dalšími zařízeními v chytré domácnosti je tento zvonek nepřekonatelný. Navíc nově v Google Home lze nastavit rutiny, které spustí zazvonění zvonku. Tedy například, když někdo zazvoní na zvonek, tak se rozsvítí světlo a podobně. Více v samostatném článku.

Pokud vaše domácnost funguje s chytrými reproduktory Alexa, tak se zvonkem od Google nepochodíte. Také v případě, že chcete záznam 24/7, tak bateriový Nest Doorbell není volbou pro vás. Zamrzí také horší kvalita videa, zvláště rozlišení, které na dnešní dobu je velmi nízké. Celková funkčnost zvonku (provázanost s chytrou domácností Google, rychlost upozornění atd.) je ovšem prvotřídní.

Navíc i bez předplatného dostanete od Google nebývale velké možnosti - nastavení zón upozornění, rozeznání lidí, zvířat a aut či balíčků.

A má tedy smysl zakoupit tento zvonek pro použití v Česku? Za mě rozhodně ano! Pro mě osobně není uložení záznamu na maximálně 3 h žádnou překážkou a propojení s chytrou domácností přes Google Home funguje na jedničku.

Fotogalerie Google Nest DoorbellNa tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!