VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze SJCAM SJ4000 WiFi: levná akční kamera nabitá funkcemi

01.08.2017

SJCAM SJ4000 je nejlevnější model čínského výrobce akční kamer. Prodává se ve verzi s WiFi nebo bez ní a mimo akční kameru lze SJ4000 využít i jako černou skříňku do auta či jako kameru pro TimeLapse. Jak uspěla v našem testu?

Technické parametry SJCAM SJ4000 WiFi

 • Čip: Novatek 96655
 • Senzor: Aptina AR0330 (3MPx)
 • FOV: 170°
 • Stabilizace: ne
 • Rozlišení videa: max 1080p 30fps
 • Datový tok videa: max 15Mbps
 • Video formát: mov
 • Podpora paměťových karet: max 128GB
 • Kapacita baterie: 900mAh
 • Displej: 2" (1,5" u starších verzí)
 • WiFi: ano (u verze s WiFi)
 • USB: ano
 • HDMI: ano
 • Verze Firmwaru: 1.6

Představení SJCAM SJ4000 WiFi

Rodina akčních kamer SJCAM čítá opravdu velké množství produktů. SJ4000 a SJ4000 WiFi jsou ty nejlevnější kamery v nabídce SJCAM a liší se jen přítomností WiFi. My jsme na test měli zapůjčenou verzi s WiFi, nicméně i kamera bez tohoto modulu má stejné vlastnosti (mimo timelapse videa) a kvalitu videa i fotek, tedy recenze platí na obě kamery. Jen verzi bez WiFi nepřipojíte k aplikaci SJCAM Zone, se kterou lze kameru ovládat přes mobilní telefon.

Akční kamera SJCAM SJ4000 je kompletně vyrobená z plastu a protože se prodává už značně dlouho dobu, tak její design nikterak nenadchne. Ono se ani není čemu divit, vzhledem ke své ceně nelze čekat kov či nějaké designové výstřelky. Hmotnost kamery je 62 gramů včetně baterie s kapacitou 900mAh a rozměry 59 x 41 x 29 mm.

Na čelní straně akční kamery od SJCAM najdeme zapínací tlačítko, které zároveň slouží pro změnu režimů (focení a točení videa) a lze se s ním dostat také do menu kamery. Nechybí zde ani objektiv, který má úhel záběr 170° s efektem rybího oka. Na horní straně SJ4000 se nachází funkční tlačítko a také dioda.

Tip: Program pro editaci videa zdarma s korekcí efektu rybího oka

Na pravé straně jsou dvě tlačítka, kterými lze např. procházet položky v menu, horní tlačítko umí také zapnout WiFi. Vedle tlačítek najdeme také reproduktor. Mikrofon, který nahrává mono zvuk je na levé straně kamery a také zde objevíme slot pro paměťovou mikroSD kartu a dva porty. Jeden slouží pro propojení kamery s TV nebo monitorem (microHDMI) a druhým můžete kameru nabíjet nebo připojit k PC (microUSB).

Na zadní straně kamery SJCAM SJ4000 se nachází displej, který nabízí živý náhled nahrávaného videa. Starší kamery měly displej o velikosti 1,5", v současné době SJCAM osazuje tyto kamery displejem s velkorysou úhlopříčkou 2". Vedle displeje jsou pak dvě informační diody. Již výše zmíněná baterie se dává pod krytku na spodní straně kamery. Výdrž je pak kolem 70 minut v případě vypnutého displeje a WiFi.

SJCAM ke svým kamerám přibaluje neuvěřitelně velké množství příslušenství a ani zde neudělal tento čínský výrobce výjimku. V prodejním balení tak najdeme ochranné pouzdro, se kterým můžete s kamerou až do 30 metrů pod hladinu, náhradní dvířka s otvory pro lepší nahrávaný zvuk, držák na řídítka, přilepovací držáky (třeba na helmu) a nechybí ani sada úchytů pro připojení ochranného obalu k dalšímu příslušenství a je toho mnohem víc.

Menu a možnosti nastavení

Pokud se ponoříme do menu akční kamery SJ4000 WiFi, tak je třeba SJCAM pochválit. Takové možnosti nastavení a funkcí nenajdeme ani u některých dražších kamer na trhu. Pochopitelně lze měnit rozlišení videa a i fotek, ovšem u této akční kamery najdeme i možnost měnit úhel záběru, lze zapnout WDR (zlepšuje dynamický rozsah ve videu) či nastavovat kvalitu a ostrost.

V menu nechybí ani možnost nastavení vyvážení bílé a to včetně speciální režimu, který upravuje nastavení barev při nahrávání pod vodou! Můžeme také nastavovat expozici či ISO. SJCAM SJ4000 WiFi umožňuje nahrávání ve smyčce a pokud budete chtít tuto akční kameru využít jako černou skříňku, tak to není problém. Režim Autokamera zapne nahrávání vždy, když připojíte kameru ke zdroji nabíjení (tedy např. nastartujete auto) a nahrávání i kamera se vypnou po odpojení od zdroje.

SJ4000 WiFi lze také využít jako foto past, kdy v menu nejdeme funkci Detekce pohybu. Po zapnutí této funkce začne kamera nahrávat, když zaznamená pohyb před objektivem. Bohužel tato funkce funguje maximálně do vzdálenosti 2 metry. Skvělé je, že v menu najdeme i možnost vytváření timelapse videa, které kamera vytvoří sama a to bez nutnosti využít další program.

Kvalita fotek pořízených kamerou SJCAM SJ4000 WiFi

V menu akční kamery SJCAM SJ4000 WiFi najdeme možnost nastavení rozlišení u fotografií až do 12MPx. Senzor v kameře ovšem zvládá nativní rozlišení 3MPx, všechny vyšší hodnoty jsou tedy jen digitálně dopočítány. V tomto případě je vhodnější nastavit rozlišení na 3MPx a tak také jsou foceny všechny fotky v testu.

V základním nastavení má kamera tendenci fotit spíše v chladných tónech a fotky jsou zbarveny do modra. Doporučím si pohrát s nastavením kamery a zvláště při vyvážení bílé nastavené na Oblačno jsou fotky i za slunného počasí barevně dobře vyvážené. To je případ i fotek výše, kdy právě toto nastavení vyvážení bílé bylo v kameře zapnuto.

Ostrost fotek není z nejlepších, nicméně v cenové kategorii, v jaké se SJ4000 WiFi pohybuje, nenajdeme lepších výsledků. Minimální je šum, ovšem v případě dobrého světla. Za nepříznivých podmínek se šum do fotek dostavuje celkem znatelně.

Na profesionální snímky to u SJCAM SJ4000 WiFi nebude, ovšem na vyfocení momentek s akční kamerou či fotek na sociální sítě je kvalita dostatečná.

Kvalita videa u SJCAM SJ4000 WiFi

Stejný modrý nádech mají u SJ4000 WiFi i natočené videa a proto i zde je lepší pohrát si s nastavením. Opět se mi osvědčilo vyvážení bílé nastavit na Oblačno.

V menu kamery najdeme i možnost nastavit video při 60 snímcích za sekundu u HD rozlišení. Bohužel v tomto případě jde jen o umělé vkládání snímků a kamera neumí nativní 720p 60fps video. Proto toto rozlišení budu ignorovat.

Mnohem důležitější je Full HD. Zde kamera využívá 30 snímkovou frekvenci. SJ4000 WiFi v tomto případě velmi dobře zvládá nahrávat rychlý pohyb. Kamera sice nemůže v tomto směru konkurovat 1080p 60fps kamerám, ale rozhodně se jedná o jeden z nejlepších výsledků u základních 1080p 30fps akčních kamer.

Osobně si umím představit o něco lepší ostrost ve videu a větší datový tok videa. Opět je ovšem nutné podotknout, že v této cenové třídě akčních kamer lepší výsledek nenajdeme. Zmíněný datový tok videa je při 1080p 30fps rozlišení 15Mbps.

Závěr

Pokud se díváte po levné akční kameře, tak SJCAM SJ4000 a SJ4000 WiFi jsou rozhodně tou lepší volbou. Navíc lze kameru využít i v autě jako černou skříňku, kdy stačí jen nastartovat a kamera začne sama nahrávat.

Čím ve své cenové třídě SJCAM SJ4000 WiFi rozhodně překvapí je velká škála možností nastavení. Mezi základními modely akčních kamer většinou nenajdeme ani možnost nastavit vyvážení bílé. Kamera od SJCAM nabízí dokonce i vyvážení bílé pro nahrávání pod vodou a to díky speciálnímu podvodnímu režimu.

Fotky u SJCAM SJ4000 WiFi jsou spíše pro momentky, nicméně co se kvality videa týče a hlavně zvládání nahrávaní rychlého pohybu, tak zde patří tato kamera mezi nejlepší v rámci 1080p 30fps akčních kamer.

Co zamrzí je absence stabilizace (tu ovšem najdeme u všech výrobců až u dražších modelů) a musíte se tak spokojit s roztřesenými záběry nebo použít některý ze stabilizátorů. Ty, které za něco stojí a opravdu umí stabilizovat, jsou ale daleko dražší než samotná kamera.

SJCAM SJ4000 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
SJCAM SJ4000 WiFi lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Tip: nejnovější aktualizace pro kamery SJCAM najdete na sjcamczech.com

Líbilo se:

cena

možnosti nastavení

displej

kvalita videa

Nelíbilo se:

kvalita fotek

absence stabilizace

možnost koupě padělku

Co říkáte na akční kameru SJCAM SJ4000 a SJ4000 WiFi? Napište do diskuze:

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!