VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Xiaomi RedMi 5 Plus Global: levný a téměř dokonalý?

27.02.2018

Xiaomi je známá tím, že umí vyrobit mobilní telefony velmi levně a to ve všech kategoriích. RedMi 5 Plus má 5,99" displej s poměrem stran 18:9, kovové tělo a baterii s kapacitou 4000 mAh. I přes to se dá koupit za cenu pod 5000Kč. Jak Xiaomi RedMi 5 Plus uspěl v naší recenzi?

Technické parametry Xiaomi RedMi 5 Plus Global

  • Displej: TFT IPS, 5,99" (2 160 × 1 080)
  • Čip: Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953, 8×2 GHz
  • Grafika: Adreno 506
  • RAM: 3/4GB (dle verze)
  • Úložiště: 32/64GB (dle verze) + paměťové karty
  • OS: Android 7.1.2 (MIUI 9)
  • Fotoaparát: 12 MPx (f/2.2) a 5MPx
  • Video: 4K (2160p) 30fps, Full HD (1080p) 30fps
  • Rozměry: 158.5 x 75.5 x 8.1 mm a 190g

Xiaomi RedMi 5 Plus můžete zakoupit na eshopu Alza.cz.

Videopohled na Xiaomi RedMi 5 Plus Global

Představení Xiaomi RedMi 5 Plus

Xiaomi RedMi 5 Plus, který se v některých částech světa prodává pod názvem Xiaomi RedMi Note 5 snese srovnání s modelem Xiaomi RedMi Note 4 Global, se kterým má hodně společného. Note 4 se navíc v současné době prodává za skvělou cenu:

V podstatě jediný rozdíl mezi těmito modely je poměr stran displeje a jeho velikost. Zatímco v RedMi Note 4 najdeme klasický poměr stran 16:9 a displej s 5,5", tak Redmi 5 Plus dostal 5,99" displej s poměrem 18:9 (2:1).

RedMi 5 Plus má záda vyrobená z kovu (zpracování mně osobně přijde o něco málo lepší než u Note 4) a kovové jsou také boky telefonu. Jen horní a spodní část je vyrobená z plastu a to kvůli signálu antén. Jediné na čem by v Xiaomi mohli zapracovat, je barevné sladění kovové a plastové části. U černé varianty to není tak patrné, ale u dalších variant (zlatá, modrá) to bije do očí.

Celkově je RedMi 5 Plus kvěle zpracovaný, nikde nic nevrže a lícování je provedeno na jedničku. Za tohle by se nemusely stydět mobilní telefony, které jsou svou cenou postaveny daleko výše.

Na přední straně najdeme už zmíněný displejem s poměrem stran 18:9 a úhlopříčkou téměř 6". Telefon se díky tomu daleko lépe drží v jedné ruce, než je tomu u telefonů s klasickým poměrem stran. Jde prostě o takovou nudli.

Nad displejem najdeme reproduktor, objektiv fotoaparátu a dokonce i přisvětlovací diodu. Nechybí ani notifikační dioda.

Spodní strana je opatřena zastaralým microUSB konektorem a také je zde mikrofon a mono reproduktor. Ten je velmi hlasitý, ovšem zázraky v kvalitě reprodukce od něj nečekejte. Pokud si chcete vychutnat hudbu, tak použijte 3,5mm Jack, který je umístěný na horní straně mobilního telefonu a to vedle sekundárního mikrofonu a infraportu.

Záda telefonu jsou osazena čtečkou otisků prstů, která si zaslouží jen samou chválu. Je opravdu blesková a prst rozezná, i když jej umístíte vzhůru nohama. Nechybí zde ani přisvětlovací dioda a čočka objektivu. Ten bohužel vystupuje nad povrch telefonu a za 3 týdny testování se na něm už objevily mikro škrábance. Řešením může být umístění telefonu do pouzdra, které Xiaomi přidalo do prodejního balení.

Na pravé straně najdeme kolébku hlasitosti a zapínací tlačítko. Obojí je vyrobeno z kovu. A pokud chcete, tak telefon můžete probouzet i poklepání na displej. Levá strana je vyhrazena pro slot na paměťovou kartu (max 128GB) a nanoSIM kartu nebo dvě SIM karty.

Displej

Xiaomi RedMi 5 Plus dostal 5,99" displej s poměrem stran 18:9. Panel je typu IPS s rozlišením 1080 x 2160 bodů. Jemnost je pak 403 bodů na palec. Displej kryje ochranné sklo Gorilla Glass, přičemž Xiaomi nespecifikuje o jaký typ se jedná (nejspíše jde o některou ze starších verzí Gorilla Glass).

Reakce na dotyk jsou skvělé a stejnou pochvalu si zaslouží i barevné podání displeje. To si navíc můžete upravit podle svého oka. Nechybí ani čtecí režim, který eliminuje škodlivé modré světlo.

Dobré jsou i pozorovací úhly (alespoň v cenové relaci mobilu) a na slunci je displej také dobře čitelný. Jediné s čím mám problém je automatická regulace jasu, které funguje velmi prapodivně. Je pomalá a hlavně jde asi o první mobil, kde mi nevychovalo nastavení automatického jasu. Ve většině případů byl displej příliš tmavý. Doufám, že tohle opraví některá z aktualizací. Osobně jsem si nastavil displej na pevný jas kolem 75%.

Hardware a výkon

Xiaomi osadilo RedMi 5 Plus procesorem Snapdragon 625 od Qualcommu. Jedná se o starší procesor, který spíše než na výkon sází na skvělou výdrž. Snapdragon 625 má osm jader (Cortex-A53) a je taktovaný na 2 GHz. Grafiku pak obstarává Adreno 506.

I když se jedná o poměrně starší čip, který výkonem nehýří, tak se o něm rozhodně nedá říct, že by to byla brzda telefonu. Prostředí je plynulé a rozhodně nebudete nijak omezovaní. Problém nenastane ani při hraní her. Všemu napomáhá 3GB paměti RAM a pokud by Vám nestačila, tak v prodeji je i varianta s 4GB paměti RAM. Základní verze má k dispozici 32GB vnitřního úložiště (dostupných je 25GB) a vyšší verze má kromě 4GB RAM i 64GB vnitřní paměti pro data.

Pochopitelně nechybí podpora všech LTE (u verze Global!), WiFi (2,4 i 5GHz) či Bluetooth (verze 4.2). Zamrzí tak snad jen absence NFC. 

Výdrž baterie

Xiaomi RedMi 5 Plus dostal baterii o kapacitě 4000 mAh a v prodejním balení najdeme nabíječku s výstupním proudem 2A, která telefon z 15% na 100% nabije za 2 hodiny.

Kapacita baterie Vás určitě nebude ve výdrži na jedno nabití omezovat. Při běžném použití se většina uživatelů dostane na dva dny bez nabíjení. U mě s jasem na 75%, se zapnutými daty, GPS, Bluetooth či WiFi a hodinou a půl hovorů vydržel celý den a k dispozici bylo ještě kolem 20%. V řeči rozsvíceného displeje to dělalo 6 hodin. Pokud ovšem přežijete automatickou regulaci displeje, tak se dostanete s klidem na 10 hodin rozsvíceného displeje.

Software

V Xiaomi RedMi 5 Plus najdeme po vybalení z krabice Android 7.1.2 s nástavbou MIUI a s příslibem aktualiazace na Android 8. V systému nenajdeme moc zbytečných aplikací, i když si tam Xiaomi nějaké své přidalo. Optimalizace je také prvotřídní a to i takhle ze začátku prodeje.

Vzhled systému si můžete přizpůsobit k obrazu svému a to nejen pomocí různých témat, ale také nadstavba MIUI nabízí velkou škálu nastavení. Nechybí režim pro ovládání jednou rukou, možnost probudit telefon poklepem na displej či možnost přehození ovládacích tlačítek (ty už mimochodem nejsou na těle telefonu, ale přesunula se na displej). Skvělé využití displeje je v možnosti na něj vložit dvě aplikace nad sebe.

Nenarazil jsem za dobu testování na aplikaci třetí strany, která by měla problém s poměrem stran 18:9. Některé aplikace se ovšem nedokážou roztáhnout přes celý displej a tak na horní a spodní straně najdeme černý pruh.

Kvalita fotek a videa

Hlavní fotoaparát má senzor od společnosti OmniVison. To je výrobce opravdu levných senzorů do mobilních telefonů nebo třeba akčních kamer. Rozlišení je 12MPx a světelnost objektivu spíše průměrných f/2,2. Čelní fotoaparát má pak rozlišení 5MPx. Hlavní kamera je pak schopná nahrávat videa ve Full HD (1080p) rozlišení s 30 snímky za sekundu a je k dispozici i 4K video s 30fps.

Aplikace sloužící k pořizování fotek a videa, která je defaultně v Xiaomi RedMi 5 Plus by si zasloužila kompletně předělat. Troufám si říct, že v dnešní době je nedostatečná i pro občasného "cvakače" fotek na Facebook. Nenabízí totiž žádný manuální režim a mimo nastavení ISO a vyvážení bílé nejde nastavit vůbec nic.

Kvalita fotografií je spíše průměrná, je ovšem otázka jestli s cenou, s jakou přichází telefon na trh, se dá čekat něco víc. Pokud je v okolí dostatek přirozeného osvětlení, tak jsou fotky ještě použitelné. S horším světlem se dostavuje do fotek šum a snižuje se ostrost. V noci jsou už fotky téměř k nepoužití. Dobrou zprávou je, že se fotkám vyhýbá chromatická vada (nebo je alespoň minimální). Barevně je na tom foťák u RedMi 5 Plus vcelku dobře.

To co se řeklo u fotek, se dá zopakovat i u videa. Rozhodně doporučím všechna videa nahrávat ve 4K rozlišení a v postprodukci je převádět do Full HD rozlišení a to hlavně pro větší datový tok 4K videa a větší ostrost. Narozdíl od Full HD je totiž Ultra HD rozlišení přeci jen k použití. Co v téhle cenové relaci mobilních telefonů nečekejte, je stabilizace. Tou Xiaomi RedMi 5 Plus nedisponuje.

Závěr

Xiaomi RedMi 5 Plus je v dané cenové relaci opravdu skvělou volbou. Stejný výkon, displej či zpracování nabídnou telefony, které cenově začínají daleko výš. Fotoaparát se řadí spíše k těm horším, nicméně je to jedno z mála opravdu velkých negativ na tomto telefonu.

Ano můžete namítnout, že telefon má starý USB port a také procesor se řadí k těm starším. Ovšem znovu je nutné si uvědomit, kolik telefon stojí. Největším konkurentem je tak pro Xiaomi RedMi 5 Plus telefon z vlastní stáje a to RedMi Note 4.

Osobně bych dal přednost ovšem právě testované novince. Více se mi líbí konstrukce u RedMi 5 Plus a hlavně je u tohoto telefonu větší šance častějších aktualizací, protože Note 4 je končící model.

Poměrně rychle si také zvyknete na poměr stran 18:9 a to hlavně z důvodů, že se telefon pro svou malou šířku lépe drží v jedné ruce. Displej RedMi 5 Plus je skvělý, výkonu sice telefon nemá na rozdávání, ale určitě Vás nebude brzdit a skvělá je také výdrž na jedno nabití.

Líbilo se:

zpracování

displej

rychlá čtečka

výdrž

Nelíbilo se:

microUSB

kvalita fotek a 1080p videa

strašná aplikace focení

absence NFC

Xiaomi RedMi 5 Plus zakoupíte ve verzi 3GB/32GB i 4GB/64GB na ALZA.cz

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!