VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

SIGMA 30mm F2.8 DN ART: překvapivě dobrý objektiv (recenze)

07.04.2017

Sigma 30mm F2.8 DN Art je objektiv pro bajonet micro 4/3 i Sony E (NEX). S pevným ohniskem 30mm a světelností 2,8 rozhodně ve své cenové kategorii neudělá ostudu. Jak je na tom se svou kvalitou?

Specifikace a zpracování objektivu Sigma 30mm F2.8 DN Art

  • Bajonet: Micro 4/3 systém (a Sony E)
  • Ohnisko: 30 mm
  • Světelnost: 2,8
  • Maximální clona: 22
  • Objektiv: 7 členů / 5 skupin
  • Počet lamel clony: 7
  • Průměr filtru: 46 mm
  • Rozměry: 60,8 x 40,5 mm
  • Hmotnost: 140 gramů
  • Cena: 4600Kč (zjistit aktuální cenu)

Sigma 30mm F2.8 DN Art je velmi kvalitně zpracovaný objektiv, kterému vévodí broušený hliník. My jsme objektiv testovali na těle Panasonic Lumix G5 a v přepočtu se tak dostáváme na ohnisko 60mm (v případě nasazení na Sony E systém bychom se dostali na 45mm).

Jak objektiv Sigma 30mm F2.8 DN Art vypadá a co obsahuje jeho prodejní balení, můžete vidět v našem videopohledu:

Na těle objektivu se nachází ostřící prstenec, ten je také z hliníku, ale nemusíte se bát, že by ostření přes něj nebylo přesné, resp. že by se protáčel. Vše probíhá velmi hladce a plynule. Jen v zimě tělo objektivu hodně chladí.

Pokud vezmete objektiv poprvé do ruky, tak Vás možná překvapí klepání, kdy se z objektivu ozývá vnitřní konstrukce. Pokud ale objektiv nasadíte na fotoaparát a ten zapnete, tak se zvuky ozývat přestanou.

Kvalita objektivu a ukázkové fotky

Sigma 30mm F2.8 DN Art má velmi rychlý autofocus, tedy alespoň spolu s fotoaparátem Panasonic G5.

Ostrost objektivu je téměř dokonalá, i na plně otevřenou clonu se dočkáme velmi dobře ostrého středu a nakonec ani okraje fotek nejsou v tomto případě nikterak špatné. Pokud zvolíme clonu F4 a výše, tak už i rohy fotografií jsou dostatečně ostré.

Fotografie se všemi clonovými čísly od F2,8 po F22 si můžete stáhnout zde: JPG a RAW (zip soubor 153MB a 325MB) .

Chromatická vada, která je vnímána jako fialové či modré okraje u kontrastních hran se u objektivu téměř neobjevuje. Pokud už na ni narazíte, tak ji lze lehce u RAW fotek odstranit.

Sigma 30mm F2.8 DN Art tak těží to nejlepší z objektivů s pevným ohniskem. Dobrá světelnost, velmi slušná ostrost a díky clonovému číslu 2,8 i použitelný bokeh.

Další ukázkové snímky z objektivu Sigma 30mm F2.8 DN Art:

RAW soubory obrázků z objektivu si můžete stáhnout zde (zip soubor 161MB).

Závěr

Sigma 30mm F2.8 DN Art určitě není nejlepší objektiv na světě, ale rozhodně je daleko kvalitnější, než naznačuje jeho cena. Na Alza.cz je tento objektiv momentálně za cenu 4600Kč. Překvapí hlavně tím, že se u této Sigmy neobjevuje téměř žádná chromatická aberace, potěší i přijatelná ostrost a dobrý bokeh. Opravdu prvotřídní je i zpracování objektivu a pro bezzrcadlovky se hodí i jeho kompaktní rozměry. Jediná výtka tak směřuje k absenci stabilizace u objektivu.

Sigma se prodává ještě s dalšími dvěma ohnisky a to 19 a 60mm. Náš testovaný kousek se hodí zejména pro focení detailů či pro produktovou fotografii. Pokud vezmeme v potaz cenu objektivu, tak jeho koupi můžeme doporučit.

Co říkáte na objektiv Sigma 30mm F2.8 DN Art? Napište do diskuze:

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!