VYBÍRÁTE MOBILNÍ TELEFON? TOP 20 MOBILŮ - RECENZE, DISKUZE A SROVNÁNÍ CEN

Recenze Asus ZenFone 3: krásný mobil, který překvapil

02.06.2017

Krásný design, kterému dominuje sklo, naprosto skvělé zpracování a na střední třídu bohatá výbava. To je mobilní telefon Asus ZenFone 3, který jsme podrobili naší recenzi. Jak uspěl?

Technické parametry Asus ZenFone 3

 • Displej: 5,2" (1 920 × 1 080) TFT IPS
 • Čip: Qualcomm Snapdragon 625 (8×2 GHz)
 • Grafika: Adreno 506
 • RAM: 4GB
 • Úložiště: 64GB + microSD
 • Operační systém: Android 6.0.1
 • Baterie: 2650 mAh
 • Konektivita: HSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, USB-C, 3,5mm Jack
 • Foto: 16MPx (+ speciální režim s 66MPx)
 • Video: 4K (3 840 × 2 160) 30fps, 1080p 60fps
 • Rozměry a hmotnost: 147 × 74 × 8,9 mm a 144 g

Videopohled na Asus ZenFone 3

Představení Asus ZenFone 3

Designéři v mobilní divizi Asus si řekli, že celokovové mobilní telefony jsou nudné a tak ZenFone 3 udělali převážně ze skla. I když ani na kov se napomnělo a rámeček tohoto mobilu je hliníkový. Celý design Asus ZenFone 3 je velmi povedený a na první pohled to vypadá, že v ruce máte daleko luxusnější mobil.

2.5D zakřivení najdete na čelní i zadní straně a obě strany jsou kryta ochranným sklem Gorilla Glass. Předěly pro antény jsou pouze na horní a dolní straně kovového rámečku a neruší tak celou zadní stranu ZenFone 3.

I když se svou hmotností 144 gramů nepatří Asus ZenFone 3 k nejlehčím mobilům, tak kvůli kompaktním rozměrům se velmi dobře drží v ruce. I přes skleněnou konstrukci z ruky nijak zvlášť neklouže, každopádně je ZenFone 3 hodně náchylný na otisky prstů, které budete z mobilního telefonu utírat poměrně často.

Pod displejem najdete kapacitní tlačítka, které tak nezabírají místo na displeji. Tlačítka nejsou ovšem nijak podsvícená. To se zdá jako nedostatek, ale jen v prvních pár dnech, na jejich pozici si velmi rychle zvyknete a mačkat je budete po paměti zcela intuitivně.

Na zadní straně pak najdeme čtečku otisků prstů, přisvětlovací diodu a senzor laseru pro ostření. Nechybí zde ani objektiv fotoaparátu, který vystupuje z těla ZenFone 3. Asus tvrdí, že krycí sklíčko je safírové a není důvod se bát o jeho poškrábání.

Pravá strana je pak osazena tlačítky hlasitosti a zapínacím tlačítkem. Na levé straně najdeme šuplíček pro dvojici SIM karet nebo kombinaci SIM a paměťové karty. Na spodní straně se nachází USB-C port a reproduktor, který je slušně hlasitý, ale ničím nevybočuje z kvality, kterou najdeme ve střední třídě mobilních telefonů. Asus ZenFone 3 je vybaven také 3,5mm Jack konektorem, který je na horní straně mobilního telefonu. Nechybí ani informační dioda, které je velká a jasná. Jen ji není možné nijak uzpůsobovat.

Displej

Displej mobilního telefonu si zaslouží zvláštní kapitolu. Full HD IPS displej s úhlopříčkou 5,2" je vzhledem ke svým rozměrům dostatečně jemný a nabízí velmi ostrý obraz. Má opravdu dobré pozorovací úhly, dokonce je poměrně kvalitně čitelný i na přímém slunci a to pro svou velmi vysokou úroveň jasu.

I barevné podání displeje u Asus ZenFone 3 je parádní a pokud by Vám nesedělo, tak lze barvy upravovat a to opravdu ve velkém spektru. Dokonce nechybí ani filtr škodlivého modrého světla, který užijete hlavně v noci.

Hardware

Srdcem Asus ZenFone 3 je Qualcomm Snapdragon 625 s osmi jádry taktovanými na 2GHz a s integrovanou grafikou Adreno 506. Telefon nemá problém ani s náročnějšími hry a prostředí Asus ZenFone 3 běhá opravdu bleskově. Na čip střední třídy úctyhodná rychlost.

Všemu asistují 4GB operační paměti a 64GB vnitřního úložiště (k dispozici cca 52GB), které jde rozšířit pomocí paměťových karet. Navíc Asus přidává možnost rozšířit disk od Google na 100GB zdarma na dva roky.

U ZenFone 3 lze využít dvě SIM karty (micro a nanoSIM), přičemž obě podporují všechna LTE pásma. Pochopitelně nechybí WiFi a Bluetooth či GPS a GLONASS. Bohužel Asus ZenFone 3 není vybaven NFC.

Čtečka otisku prstů na zadní straně má obdélníkový tvar, funguje opravdu rychle a za celou dobu testování neměla problém s rozeznáním prstu.

Velmi mizerně vypadá kapacita baterie, kdy u ZenFone 3 se zastavila na hodnotě 2650 mAh. Musím se přiznat, že když jsem tuto hodnotu uviděl, tak jsem myslel, že tohle bude největší průšvih telefonu. Překvapivě ale drží krok celý den, a když využijete aplikaci Asus pro optimalizaci baterie, tak na jedno nabití zvládne celý den i při velmi náročném využívání.

Software

Asus ZenFone 3 běží na operačním systému Android 6.0.1, který je překrytý nadstavbou Asus ZenUI 3.0. Ta je poměrně intuitivní a nebudete mít problém ani s přechodem z mobilu od jiného výrobce. Nechybí ani samostatné menu s nabídkou jednotlivých aplikací a widgetů.

Bohužel v telefonu najdete i některé zbytečné aplikace třetích stran. Naštěstí jdou buď odinstalovat nebo minimálně z neaktivnit pro zobrazování v menu. Jsou tady ale i vychytávky, které jsou velmi užitečné. Ať už jde o možnost nastavení probuzení telefonu poklepání na displej (a stejným způsoben jde i uspat) nebo schopnost spuštění aplikace pomocí nakreslení písmena na vypnutý displej.

Přítomen je také režim pro jednu ruku, možnost zapnutí ovládání telefonu v rukavicích nebo možnost přijmout hovor jen přiložením ZenFone 3 k uchu. Potěší také aplikace pro uvolnění paměti RAM a celkové přizpůsobení telefonu a chválu si zaslouží i aplikace pro správu baterie telefonu.

Kvalita fotek a videa

Asus ZenFone 3 sází na senzor Sony IMX298, což je 1/2.8" CMOS snímač s rozlišením 16MPx. Objektiv pak nabídne světelnost f/2.0 a fotoaparátu nechybí laserové ostření či optická stabilizace obrazu. Speciální režim pak umožní focení za nedostatečného osvětlení a překvapí režim, ve kterém lze fotit snímky až v rozlišení 66MPx. Takové fotky jsou vytvořeny spojením vícero fotografií. Přední kamera má pak rozlišení 8MPx.

K dispozici je velká škála nastavení a to včetně plně manuálního režimu. Pokud tedy máte rádi nastavování při focení, tak si se ZenFone 3 užijete.

Za dobrého osvětlení plní fotoaparát Asus ZenFone 3 svou práci velmi dobře. Ve fotografiích jde vidět softwarový zásah a s ubývajícím světlem se dostavuje digitální šum. Ve střední třídě mobilních telefonů rozhodně nic neobvyklého. Ostrost fotek je dobrá v jejich středu, ztrácí se na okrajích fotografií (hlavně na horní straně), pochvalu si zaslouží barvy. Čím fotoaparát překvapil je velký dynamický rozsah, kdy si poradil velmi dobře i těžkými scénami, ve kterých jsou jak světlé, tak i tmavé místa.

A ještě se můžete podívat na srovnání klasického 16MPx snímku a fotografie focené v super rozlišení 66MPx:

U videa je možné využít optickou stabilizaci obrazu, bohužel však jen u 1080p 30fps rozlišení. U 1080p 60fps a 4K 30fps videu je k dispozici jen elektronická stabilizace (EIS). Ta sice eleminuje otřesy, ale v případě nahrávání videa z ruky, se objevuje houpání. Lepších výsledků dosáhnete, když mobil připevníte například k monopodu.

Také má ZenFone 3 problém s přeostřováním, kdy u videa (na rozdíl od focení) trvá ostření opravdu dlouho. Je ale nutné podotknout, že nahrávané scény v našem testu jsou opravdu těžké (protisvětlo a hodně světlých a tmavých scén v jednom záběru):

Závěr

Asus ZenFone 3 se povedl a to hlavně po konstrukční a designové stránce. Po vybalení z krabice máte pocit, že v ruce držíte daleko dražší mobilní telefon a ZenFone 3 vypadá opravdu velmi luxusně.

I přes nízkou kapacitu baterie udrží krok jeden den a to i při náročnějším využívání (jen je v takovém případě nutné zvolit některý z režimů omezující některé z funkcí). Navíc překvapí i svou rychlostí a tím, že si poradí i s náročnějšími aplikacemi.

Některé nepotěší nepodsvětlená kapacitní tlačítka a zamrzí i absence NFC. Fotoaparát v případě dobrého světla nabízí slušné výsledky, a co zaujmout musí je displej, který nabízí ostrý obraz a dobrou čitelnost na slunci.

S cenou pod 10000Kč se Asus ZenFone 3 stává dobrou konkurencí pro některé jiné hráče ve střední třídě mobilních telefonů.

Líbilo se:

design a zpracování

rychlé reakce

cena

Nelíbilo se:

chybí NFC

lapač otisků prstů

senzorová tlačítka bez podsvětlení

Konkurence pro Asus ZenFone 3

Z Konkurence se dají najít také povedené mobilní telefony, jako například tyto:

Co říkáte na mobilní telefon Asus ZenFone 3? Napište do diskuze:

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!