
Recenze Asus ZenFone 3: krásný mobil, který překvapil
Krásný design, kterému dominuje sklo, naprosto skvělé zpracování a na střední třídu bohatá výbava. To je mobilní telefon Asus ZenFone 3, který jsme podrobili naší recenzi. Jak uspěl?
Text: Ondřej Kaňa
Technické parametry Asus ZenFone 3
- Displej: 5,2" (1 920 × 1 080) TFT IPS
- Čip: Qualcomm Snapdragon 625 (8×2 GHz)
- Grafika: Adreno 506
- RAM: 4GB
- Úložiště: 64GB + microSD
- Operační systém: Android 6.0.1
- Baterie: 2650 mAh
- Konektivita: HSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 150 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.2, USB-C, 3,5mm Jack
- Foto: 16MPx (+ speciální režim s 66MPx)
- Video: 4K (3 840 × 2 160) 30fps, 1080p 60fps
- Rozměry a hmotnost: 147 × 74 × 8,9 mm a 144 g
Videopohled na Asus ZenFone 3
Představení Asus ZenFone 3
Designéři v mobilní divizi Asus si řekli, že celokovové mobilní telefony jsou nudné a tak ZenFone 3 udělali převážně ze skla. I když ani na kov se napomnělo a rámeček tohoto mobilu je hliníkový. Celý design Asus ZenFone 3 je velmi povedený a na první pohled to vypadá, že v ruce máte daleko luxusnější mobil.
2.5D zakřivení najdete na čelní i zadní straně a obě strany jsou kryta ochranným sklem Gorilla Glass. Předěly pro antény jsou pouze na horní a dolní straně kovového rámečku a neruší tak celou zadní stranu ZenFone 3.
I když se svou hmotností 144 gramů nepatří Asus ZenFone 3 k nejlehčím mobilům, tak kvůli kompaktním rozměrům se velmi dobře drží v ruce. I přes skleněnou konstrukci z ruky nijak zvlášť neklouže, každopádně je ZenFone 3 hodně náchylný na otisky prstů, které budete z mobilního telefonu utírat poměrně často.
Pod displejem najdete kapacitní tlačítka, které tak nezabírají místo na displeji. Tlačítka nejsou ovšem nijak podsvícená. To se zdá jako nedostatek, ale jen v prvních pár dnech, na jejich pozici si velmi rychle zvyknete a mačkat je budete po paměti zcela intuitivně.
Na zadní straně pak najdeme čtečku otisků prstů, přisvětlovací diodu a senzor laseru pro ostření. Nechybí zde ani objektiv fotoaparátu, který vystupuje z těla ZenFone 3. Asus tvrdí, že krycí sklíčko je safírové a není důvod se bát o jeho poškrábání.
Pravá strana je pak osazena tlačítky hlasitosti a zapínacím tlačítkem. Na levé straně najdeme šuplíček pro dvojici SIM karet nebo kombinaci SIM a paměťové karty. Na spodní straně se nachází USB-C port a reproduktor, který je slušně hlasitý, ale ničím nevybočuje z kvality, kterou najdeme ve střední třídě mobilních telefonů. Asus ZenFone 3 je vybaven také 3,5mm Jack konektorem, který je na horní straně mobilního telefonu. Nechybí ani informační dioda, které je velká a jasná. Jen ji není možné nijak uzpůsobovat.
Displej
Displej mobilního telefonu si zaslouží zvláštní kapitolu. Full HD IPS displej s úhlopříčkou 5,2" je vzhledem ke svým rozměrům dostatečně jemný a nabízí velmi ostrý obraz. Má opravdu dobré pozorovací úhly, dokonce je poměrně kvalitně čitelný i na přímém slunci a to pro svou velmi vysokou úroveň jasu.
I barevné podání displeje u Asus ZenFone 3 je parádní a pokud by Vám nesedělo, tak lze barvy upravovat a to opravdu ve velkém spektru. Dokonce nechybí ani filtr škodlivého modrého světla, který užijete hlavně v noci.
Hardware
Srdcem Asus ZenFone 3 je Qualcomm Snapdragon 625 s osmi jádry taktovanými na 2GHz a s integrovanou grafikou Adreno 506. Telefon nemá problém ani s náročnějšími hry a prostředí Asus ZenFone 3 běhá opravdu bleskově. Na čip střední třídy úctyhodná rychlost.
Všemu asistují 4GB operační paměti a 64GB vnitřního úložiště (k dispozici cca 52GB), které jde rozšířit pomocí paměťových karet. Navíc Asus přidává možnost rozšířit disk od Google na 100GB zdarma na dva roky.
U ZenFone 3 lze využít dvě SIM karty (micro a nanoSIM), přičemž obě podporují všechna LTE pásma. Pochopitelně nechybí WiFi a Bluetooth či GPS a GLONASS. Bohužel Asus ZenFone 3 není vybaven NFC.
Čtečka otisku prstů na zadní straně má obdélníkový tvar, funguje opravdu rychle a za celou dobu testování neměla problém s rozeznáním prstu.
Velmi mizerně vypadá kapacita baterie, kdy u ZenFone 3 se zastavila na hodnotě 2650 mAh. Musím se přiznat, že když jsem tuto hodnotu uviděl, tak jsem myslel, že tohle bude největší průšvih telefonu. Překvapivě ale drží krok celý den, a když využijete aplikaci Asus pro optimalizaci baterie, tak na jedno nabití zvládne celý den i při velmi náročném využívání.
Software
Asus ZenFone 3 běží na operačním systému Android 6.0.1, který je překrytý nadstavbou Asus ZenUI 3.0. Ta je poměrně intuitivní a nebudete mít problém ani s přechodem z mobilu od jiného výrobce. Nechybí ani samostatné menu s nabídkou jednotlivých aplikací a widgetů.
Bohužel v telefonu najdete i některé zbytečné aplikace třetích stran. Naštěstí jdou buď odinstalovat nebo minimálně z neaktivnit pro zobrazování v menu. Jsou tady ale i vychytávky, které jsou velmi užitečné. Ať už jde o možnost nastavení probuzení telefonu poklepání na displej (a stejným způsoben jde i uspat) nebo schopnost spuštění aplikace pomocí nakreslení písmena na vypnutý displej.
Přítomen je také režim pro jednu ruku, možnost zapnutí ovládání telefonu v rukavicích nebo možnost přijmout hovor jen přiložením ZenFone 3 k uchu. Potěší také aplikace pro uvolnění paměti RAM a celkové přizpůsobení telefonu a chválu si zaslouží i aplikace pro správu baterie telefonu.
Kvalita fotek a videa
Asus ZenFone 3 sází na senzor Sony IMX298, což je 1/2.8" CMOS snímač s rozlišením 16MPx. Objektiv pak nabídne světelnost f/2.0 a fotoaparátu nechybí laserové ostření či optická stabilizace obrazu. Speciální režim pak umožní focení za nedostatečného osvětlení a překvapí režim, ve kterém lze fotit snímky až v rozlišení 66MPx. Takové fotky jsou vytvořeny spojením vícero fotografií. Přední kamera má pak rozlišení 8MPx.
K dispozici je velká škála nastavení a to včetně plně manuálního režimu. Pokud tedy máte rádi nastavování při focení, tak si se ZenFone 3 užijete.
Za dobrého osvětlení plní fotoaparát Asus ZenFone 3 svou práci velmi dobře. Ve fotografiích jde vidět softwarový zásah a s ubývajícím světlem se dostavuje digitální šum. Ve střední třídě mobilních telefonů rozhodně nic neobvyklého. Ostrost fotek je dobrá v jejich středu, ztrácí se na okrajích fotografií (hlavně na horní straně), pochvalu si zaslouží barvy. Čím fotoaparát překvapil je velký dynamický rozsah, kdy si poradil velmi dobře i těžkými scénami, ve kterých jsou jak světlé, tak i tmavé místa.
A ještě se můžete podívat na srovnání klasického 16MPx snímku a fotografie focené v super rozlišení 66MPx:
U videa je možné využít optickou stabilizaci obrazu, bohužel však jen u 1080p 30fps rozlišení. U 1080p 60fps a 4K 30fps videu je k dispozici jen elektronická stabilizace (EIS). Ta sice eleminuje otřesy, ale v případě nahrávání videa z ruky, se objevuje houpání. Lepších výsledků dosáhnete, když mobil připevníte například k monopodu.
Také má ZenFone 3 problém s přeostřováním, kdy u videa (na rozdíl od focení) trvá ostření opravdu dlouho. Je ale nutné podotknout, že nahrávané scény v našem testu jsou opravdu těžké (protisvětlo a hodně světlých a tmavých scén v jednom záběru):
Závěr
Asus ZenFone 3 se povedl a to hlavně po konstrukční a designové stránce. Po vybalení z krabice máte pocit, že v ruce držíte daleko dražší mobilní telefon a ZenFone 3 vypadá opravdu velmi luxusně.
I přes nízkou kapacitu baterie udrží krok jeden den a to i při náročnějším využívání (jen je v takovém případě nutné zvolit některý z režimů omezující některé z funkcí). Navíc překvapí i svou rychlostí a tím, že si poradí i s náročnějšími aplikacemi.
Některé nepotěší nepodsvětlená kapacitní tlačítka a zamrzí i absence NFC. Fotoaparát v případě dobrého světla nabízí slušné výsledky, a co zaujmout musí je displej, který nabízí ostrý obraz a dobrou čitelnost na slunci.
S cenou pod 10000Kč se Asus ZenFone 3 stává dobrou konkurencí pro některé jiné hráče ve střední třídě mobilních telefonů.
Líbilo se:
design a zpracování
rychlé reakce
cena
Nelíbilo se:
chybí NFC
lapač otisků prstů
senzorová tlačítka bez podsvětlení
Konkurence pro Asus ZenFone 3
Z Konkurence se dají najít také povedené mobilní telefony, jako například tyto:
Co říkáte na mobilní telefon Asus ZenFone 3? Napište do diskuze:


Jak funguje měření teploty kůže, vody a předmětů u Samsung Galaxy Watch 6?

Recenze Samsung Galaxy Watch 6: skvělé chytré hodinky s jedním neduhem

Nastavte si widgety na zamykací obrazovku a AOD u Samsung telefonů

Google Home má nové prostředí pro zobrazení na šířku na (nejen) tebletech

Nové ovládací prvky přináší aplikace chytré domácnosti Google Home
Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.
Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!